Oracle kupiło Ksplice

Oracle kupiło Ksplice

przez -
8 1341
Oracle

Firma Oracle kupiła właśnie Ksplice Inc, przedsiębiorstwo stojące za oprogramowaniem, pozwalającym na aktualizację jądra Linux w czasie rzeczywistym, bez potrzeby restartowania systemu lub jego wyłączenia. Jak głosi hasło Ksplice: Nigdy nie restartuj Linuksa dla aktualizacji bezpieczeństwa. Ksplice jest programem wolnym rozprowadzanym na licencji GPL w wersji 2.

Ksplice jest rozszerzeniem jądra Linuksa, które pozwala nakładać łaty bez konieczności restartowania systemu. Współpracuje z Linuksem w architekturach x86 i x86-64. Obecnie jest rozwijany przez firmę Ksplice, Inc.

Program dostępny jest dla takich systemów, jak Ubuntu Desktop 10.04 LTS Lucid, 10.10 Maverick, 11.04 Natty oraz Fedora 14, Fedora 15 w wersji darmowej, natomiast RHEL, CentOS i inne wymagały wykupienia specjalnej licencji. Dzięki wykupieniu firmy przez Oracle, aplikacja będzie dostępna razem z ich programem Oracle Linux Premier Support. Zwiększy to bezpieczeństwo, stabilność i dostępność całego systemu w przypadku ważniejszych aktualizacji jądra.

Dość poważnie może to wpłynąć na środowisko open-source, czym dobitnie firma Oracle pokazała, likwidując OpenSolaris i Solaris Express Community Edition, dzieląc programistów OpenOffice oraz oddając go w ręce Fundacji Apache.

8 Komentarze

    • Ty się martwisz o źródło, a Oracle właśnie zabiło kolejny produkt open source. Porzucili wsparcie dla innych dystrybucji Linuksa, a zostawili dla siebie. Co za pokićkana firma. W takich sprawach powinny reagować specjalne Fundacje Wolnego Oprogramowania, powołane do tego.

  1. […] Oracle kupiło Ksplice Firma Oracle kupiła właśnie Ksplice Inc, przedsiębiorstwo stojące za oprogramowaniem, pozwalającym na aktualizację jądra Linux w czasie rzeczywistym, bez potrzeby restartowania systemu lub jego wyłączenia. Jak głosi hasło Ksplice: Nigdy nie restartuj Linuksa dla aktualizacji bezpieczeństwa. Ksplice jest programem wolnym rozprowadzanym na licencji GPL w wersji 2. […]

Odpowiedz