Oracle nie chce dalej rozwijać Javy?

Oracle nie chce dalej rozwijać Javy?

przez -
10 4718
Oracle

Jak podaje serwis infoworld.com, Oracle zamierza porzucić dalsze kierowanie rozwojem platformy Java. Nieoficjalne informacje podał jeden z byłych pracowników firmy, a najprawdopodobniej jeden z jej byłych ewangelistów Javy, którzy zostali zwolnieni kilka tygodni temu. Wiadomość jest co najmniej szokująca dla wielu, ponieważ za miesiąc jest konferencja JavaOne 2015, a Java 9 ma już wyznaczoną datę premiery. Oracle chce się w tym momencie skupić na usługach w chmurze i konkurować z takimi rozwiązaniami jak Salesforce, ze względu na zakup BEA Systems.

Dodatkowo firma nie ma zamiaru dzielić się swoimi technologiami i nie życzy sobie, aby inni pracowali nad Javą i Javą EE. Java Community Process ma zostać odsunięty na dalszy tor, a losu jego pracowników nie sposób przewidzieć. Już dzisiaj z Oracle odchodzą tacy specjaliści, jak Arun Gupta, Nandini Ramani i Adam Messinger. Dodatkowo osoby związane z JCP rozpoczęli wysyłanie ostrzegawczych wiadomości do klientów firmy, którzy korzystają z Javy w swoich produktach.

Poniżej film ukazujący, co by się stało, jakby nagle Java zniknęła z naszego świata:

Nie zapominajmy jednak, że Java jest wolnym oprogramowaniem od prawie 9 lat, a jej rozwojem zajmują się takie firmy, jak Red Hat, Google, IBM, SAP AG i Apple.

 • o_O

  Bo Java (podobnie jak .net) to bubel.
  Kupili ją tylko dlatego, żeby okraść Google. Nie udało się, więc inwestycja nietrafiona. Czas pozamiatać.

 • Józef Tokarski

  News z kategori “ktoś powiedział, że ktoś inny powiedział”. Podczas gdy wszystko wskazuje, że prace nad Javą 9 idą sprawnie do przodu i gdy ogłaszane są plany przeniesienia Javy na nowoczesne platformy mobilne: http://www.infoq.com/news/2015/09/MobileOpenJDK

  • Roman syn Ryżu

   Nie martw się. Nie zawrócisz rzeki kijem. Flashowcy też długo płakali i nawet pozwolono im żyć.

  • asd

   Mnie to właśnie zastanawia czemu Gupta odszedł z RH :)

 • o_O

  >załączone wideo

  Ten film jest o usunięciu Javy jako języka, czy Oracle JRE?

  Jeśli to pierwsze, to języka nie da się usunąć. Bez kłamliwego i zachłannego Oracle ten język będzie miał się dobrze. Wystarczy społeczność standaryzująca kolejne wersje Javy. Wręcz przeciwnie: wyjdzie to Javie na zdrowie, może powstanie wersja bezkofeinowa, itd.

  Jeśli to drugie, to trochę sobie folgują w tym filmie. Poza kilkoma stronami www nic dzisiaj Oracle JRE nie używa. A te telefony komórkowe zaprezentowane tak dobitnie w filmie: przecież chodzą na Dalviku, implementacji Javy od Google. Więc tu pracownicy Oracle wypadli bardzo śmiesznie.

  • Józef Tokarski

   Poza kilkoma stornami WWW, JRE doskonale nadaje się np. do odpalenia Andorid Studio na desktopie.

   Od kiedy Dalvik jest implementacją Javy SE ? Czy coś mnie ominęło ?

  • asd

   o_O nie pisał ogólnie o Javie, pisał konkretnie o implementacji Oracle. Natomiast o_O: bez Oracle nikt sam raczej nie może sobie rozwijać Javy (SE, EE), co najwyżej można w nieskończoność wspierać obecną wersję.

 • o_O

  Hasło promocyjne Google:
  Chcesz rozwijać Javę zamiast rzeźbić w trupie dla portfolio patentów? Przejdź do Google! Dalvik czeka.

  • Józef Tokarski

   Jeżeli Dalvik czeka na cokolwiek, to tylko na całkowite zastąpienie przez ART i przejście do historii.

  • o_O

   Co nie zmienia faktu, że Java właśnie w tej formie i z takim środowiskiem uruchomieniowym opartym na kompilatorze ahead-of-time może przetrwać. Nie mam nic przeciwko temu. JIT i bajtkod nie nadają się do codziennego użytku.