Jeżeli posiadamy już swój własny serwer, to teraz przyszedł czas na dostęp do niego z poziomu pulpitu. Udajemy się na stronę owncloud.org/install/, gdzie wciskamy Linux Multiple distribution i zostaniemy przekierowani do działu z opisami instalacji na różnych dystrybucjach. Na interesują dwa wpisy, które dodają odpowiednie repozytorium w naszym systemie:

[bash]sudo sh -c "echo ‚deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/xUbuntu_14.04/ /’ >> /etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.list"
sudo apt-get update
sudo apt-get install owncloud-client[/bash]

[bash]sudo sh -c "echo ‚deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/xUbuntu_12.04/ /’ >> /etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.list"
sudo apt-get update
sudo apt-get install owncloud-client[/bash]

Oczywiście powyższe czynności można wykonać całkowicie z poziomu Centrum Oprogramowania Ubuntu. Uruchamiamy COU, klikamy na menu Edycja -> Zasoby oprogramowania. Następnie przechodzimy do zakładki Inne oprogramowanie i wciskamy Dodaj. Otworzy nam się okno, w którym należy wkleić wpis, pasujący do naszej wersji systemu:

 • Dla Ubuntu 14.04: deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/xUbuntu_14.04/ /
 • Dla Ubuntu 12.04: deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/xUbuntu_12.04/ /

Zatwierdzamy wybór, po czym otwieramy aplikację do aktualizacji systemu, która odświeży nasze repozytoria o nowe listy pakietów.

Otwieramy nasze Centrum Oprogramowania Ubuntu, wpisujemy w polu wyszukiwania owncloud-client, klikamy Instaluj i odczekujemy chwilkę.
ownCloud Client - instalacja

ownCloud Client - instalacja

Gdy proces instalacji zostanie zakończony, należy uruchomić program ownCloud Client, znajdujący się w menu oprogramowania. Pojawi się pierwsze okno, w którym trzeba wpisać adres serwera. W zależności od konfiguracji, początek może być http lub https.
ownCloud Client - adres serwera

W następnym okienku należy podać nazwę użytkownika oraz hasło.
ownCloud Client - użytkownik i hasło

Tutaj trzeba podać adres domyślnego katalogu, w którym będą synchronizowane pliki z serwera.
ownCloud Client - adres katalogu

Zakończono konfigurację klienta ownCloud.
ownCloud Client - koniec konfiguracji

Teraz nastąpi pierwsza synchronizacja plików.
ownCloud Client - synchronizacja konta

ownCloud posiada także podstawowe menu z różnymi opcjami.

21 Komentarze

 1. Fajna chmurka, sam korzystam od długiego czasu. Szkoda tylko, że jest bardzo mało darmowych serwerów, które oferują sporo miejsca. W ogóle to z darmowych z tego co pamiętam to większość po 1 GB miała… a to trochę za mało jak dla mnie, a na komercyjne serwery nie chciałbym wydawać kasy.

  • Rozwiązaniem może być własny domowy serwer NAS o niskim poborze prądu + ownCloud. Wtedy rozmiar przestrzeni jest dowolny.

  • Ja znowu SparkleShare + GitHub, do tego EncFS – dzięki temu nie każdy w sieci odczyta dane.

   Natomiast domowy NAS mam (jest to dysk USB podpięty do routera) na potrzeby sieci lokalnej i chętnie bym go „uzewnętrznił”, ale nie mam publicznego IP, tzw. ISP NAT. Czy może ktoś znalazł otwartoźródłowe rozwiązanie tego problemu?
   Z tego co wiem twórcy Skype rozwiązali jakoś ten problem i jak np. Ekiga się nie łączy bo nie ma zewnętrznego IP na żadnym porcie, to Skype już tak.

  • Próbowałem, niestety na tej osiedlówce jest lipa. Po prostu jest to „pojedynczy” net podzielony na te kilkadziesiąt kompów.

   A DynDNS nie działa przypadkiem wtedy, gdy IP publiczne jest tylko się zmienia?

 2. Te darmowe to są nic nie warte. Przeglądałem ostatnio oferty i funkcje i praktycznie żadne nie oferuje bezpieczeństwa Twoich danych. Taki Dropbox jeszcze się chwali, że czasami przegląda nasze pliki, a nic nie wiadomo o OneDrive. Z Google Drive to korzystają chyba tylko ludzie, którzy nie mają kompletnie pojęcia, co się z ich danymi tam dzieje.

  Oferta qcloud.pl jest bardziej nakierowana na firmy, ale np. taka polskachmurka.pl ma już całkiem przyzwoite oferty. Za 12 miesięcy 10 GB hostingu zapłacimy 60 zł, a do tego mamy zapewniony backup danych, pełne szyfrowanie plików itp :-)

  • Przepraszam, ale trzeba być bardzo naiwnym, żeby myśleć, że dane w chmurze nie są przeglądane czy analizowane. Są takie warstwy szyfrowania, że zakładasz katalog, a on zawiera inny, tylko zaszyfrowany. Ten zaszyfrowany lokuje się w chmurze i już jest trochę bezpieczniej.

 3. Witajcie
  Mam mały problem. Zainstalowałem ownclouda na vps-ie homecloud.pl OS Debian Wheezy.
  Mam też zainstalowanego klienta na komputerze gdzie jest Ubunciak 14.10 i przy próbie połączenia się z serwerem wyskakuje info: Błąd: złe poświadczenie
  Hasło i login na pewno poprawne, ktoś ma jakąś sugestie? pomysł?
  Pozdrawiam

 4. właśnie mi ją jakieś badziewie zaszyfrowało .Jakiś pomysł jak zabezpieczyć się przed takim zong-iem , jak robić backup chmury nawet po daniu uprawnień nie idzie wykonać backup-u

Odpowiedz