Jeżeli posiadamy już swój własny serwer, to teraz przyszedł czas na dostęp do niego z poziomu pulpitu. Udajemy się na stronę owncloud.org/install/, gdzie wciskamy Linux Multiple distribution i zostaniemy przekierowani do działu z opisami instalacji na różnych dystrybucjach. Na interesują dwa wpisy, które dodają odpowiednie repozytorium w naszym systemie:

sudo sh -c "echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/xUbuntu_14.04/ /' >> /etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.list"
sudo apt-get update
sudo apt-get install owncloud-client
sudo sh -c "echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/xUbuntu_12.04/ /' >> /etc/apt/sources.list.d/owncloud-client.list"
sudo apt-get update
sudo apt-get install owncloud-client

Oczywiście powyższe czynności można wykonać całkowicie z poziomu Centrum Oprogramowania Ubuntu. Uruchamiamy COU, klikamy na menu Edycja -> Zasoby oprogramowania. Następnie przechodzimy do zakładki Inne oprogramowanie i wciskamy Dodaj. Otworzy nam się okno, w którym należy wkleić wpis, pasujący do naszej wersji systemu:

  • Dla Ubuntu 14.04: deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/xUbuntu_14.04/ /
  • Dla Ubuntu 12.04: deb http://download.opensuse.org/repositories/isv:/ownCloud:/desktop/xUbuntu_12.04/ /

Zatwierdzamy wybór, po czym otwieramy aplikację do aktualizacji systemu, która odświeży nasze repozytoria o nowe listy pakietów.

Otwieramy nasze Centrum Oprogramowania Ubuntu, wpisujemy w polu wyszukiwania owncloud-client, klikamy Instaluj i odczekujemy chwilkę.
ownCloud Client - instalacja

ownCloud Client - instalacja

Gdy proces instalacji zostanie zakończony, należy uruchomić program ownCloud Client, znajdujący się w menu oprogramowania. Pojawi się pierwsze okno, w którym trzeba wpisać adres serwera. W zależności od konfiguracji, początek może być http lub https.
ownCloud Client - adres serwera

W następnym okienku należy podać nazwę użytkownika oraz hasło.
ownCloud Client - użytkownik i hasło

Tutaj trzeba podać adres domyślnego katalogu, w którym będą synchronizowane pliki z serwera.
ownCloud Client - adres katalogu

Zakończono konfigurację klienta ownCloud.
ownCloud Client - koniec konfiguracji

Teraz nastąpi pierwsza synchronizacja plików.
ownCloud Client - synchronizacja konta

ownCloud posiada także podstawowe menu z różnymi opcjami.