ownCloud jest aplikacją webową, pozwalającą stworzyć osobistą “chmurę” z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. W łatwy sposób można ją zainstalować na własnym komputerze, serwerze czy na praktycznie każdym hostingu posiadającym Apache2, nginx i ligttdp, PHP5 oraz bazę MySQL lub SQLite.

ownCloud posiada m.in prosty grupowy edytor tekstowy bazujący na Cloud9 IDE wspierający 35 języków programowania z podświetlaniem składni, wsparcie plików PDF dzięki któremu bezpośrednio w ownCloud przeglądniemy pliki PDF, wygodną galerie zdjęć z shoutbox-em, odtwarzacz plików muzycznych oraz kilka innych funkcjonalności, dzięki dodatkowym wtyczkom, łatwym do włączenia z poziomu ustawień.

Dostęp do plików możliwy jest nie tylko poprzez przeglądarkę, ale również przez protokół WebDAV, część aplikacji zarówno desktop-owych, jak i mobilnych posiadająca obsługę dodawania zasobów z wykorzystaniem tego protokołu. W łatwy sposób można udostępnić pliki wewnątrz chmury pomiędzy grupami i pojedynczymi użytkownikami. Istnieje również wtyczka Share File, do udostępniania plików publicznie (generowany zostaje link publiczny do pliku).

Istnieje także aplikacja na platformę Android, dostępna do pobrania ze strony owncloud.org, która zapewne niedługo trafi do sklepu Play, niedługo powinny być dostępne aplikacje na pozostałe platformy mobilne i desktop-owe.

ownCloud oprócz dostępu do plików, pozwala nam na zarządzanie kontaktami, kalendarzami i zakładkami. Posiada synchronizację kontaktów i kalendarzy z urządzeniami mobilnymi i aplikacjami poprzez protokoły calDAV i cardDAV.

Pod koniec marca producenci ownCloud uruchomili wsparcie biznesowe, w której można wykupić wsparcie techniczne w dwóch opcjach Business oraz Enterprise Edition.