Plany Mandrivy na przyszłość

Plany Mandrivy na przyszłość

przez -
4 764

W ostatnim czasie firma Mandriva przechodzi poważny kryzys finansowy. Mimo powstania takich forków jak Mageia czy PCLinuxOS, system traci swoich użytkowników. Na oficjalnym blogu firm pojawił się informacje o dalszych planach Mandrivy w celu ratowania firmy. Mandriva zamierza przejść dużą restrukturyzację, ulepszyć swoje produkty oraz dodać do oferty sprzedaż nowych urządzeń i usług.

Nowe główne cele firmy to:

  • lepsza współpraca ze społecznością
  • innowacyjne rozwiązania dla desktopów
  • stworzenie dystrybucji dla edukacji oraz celów naukowych
  • ulepszenie wydań serwerowych

Kolejna wersja systemu, dostępna dla społeczności ma się pojawić latem roku 2011. Na tej wersji oparte zostaną dystrybucje Powerpack, Corporate Desktop oraz Mandriva Enterprise Server. System Mandriva zamierza być najlepszą dystrybucją Linuksa wyposażoną w KDE. System oraz środowisko graficzne mają być bardzo stabilne oraz dopracowane z ogromną ilością translacji.

Mimo skupienia się na rozwoju wersji z KDE, firma będzie dostarczać również pakiety dla GNOME, LXDE, XFCE oraz E17.

System ma zostać również lepiej dopasowany do potrzeb edukacyjnych. Dzięki specjalnej wersji Mandrivy będzie go można łatwo wdrożyć w szkołach oraz na uczelniach. Całość konfiguracji oraz instalacji zostanie mocno uproszczona.

Wydania takie jak Powerpack i Corporate desktop zostaną objęte 3 letnim okrezem wsparcia (Long Term Support). Wydania te będą pojawiały się niedługo po wersji darmowej. W wydaniu serwerowym zostanie ulepszona obsługa Active Directory oraz GPO. Wszystko to zostanie zaimplementowane w wersji Mandriva Directory Server (MDS).

Mandriva zamierza przystosować swój system do działania na tabletach z procesorami Intel oraz ARM. System będzie wspierał MeeGo. Pojawi się również nowy interfejs oparty o KDE Mobile oraz Qt. Firma zamierza również przystosować swój system do Cloud Computing.

Obecnie system rozwija 27 deweloperów rozmieszczonych w Brazylii, Francji oraz Rosji.

4 Komentarze

  1. Dla mnie to jakieś mżonki. Wielkie słowa i tyle. Zamiast skupić się na jednym wydaniu np (edukacja) to cudują na tabletach, serwerach i tak dalej. RH skupił się na wydaniach serwerowych i odnosi sukces. A Mandriva błądzi.

Odpowiedz