Popularność Raspberry Pi w Polsce i na świecie

Popularność Raspberry Pi w Polsce i na świecie

przez -
14 1020
Raspberry Pi

Popularność Raspberry Pi w Polsce ciągle rośnie, głównie wśród społeczności i hobbistów, gdzie malina przyjęła się z dużym entuzjazmem. Jednym zasadniczym problemem jest przebicie się pomiędzy rozwiązaniami dużych korporacji dla szkół i uczelni. W Wielkiej Brytanii, czy krajach Afrykańskich, popularność Raspberry Pi w edukacji jest bardzo wysoka, gdzie nikogo już nie dziwią sale komputerowe wyposażone jedynie w to urządzenie. Czego brakuje w Polsce, aby również nasza młodzież miała możliwość twórczego uczenia się?

Obecnie w większości szkół uczniowie uczą się na okrągło obsługi pakietu biurowego Microsoft Office, co nie jest zbyt twórcze i rozwijające. Ciężko powiedzieć, czym jest to podyktowane. Zapewne jest kilka możliwości np. część nauczycieli idzie na łatwiznę, szkoły mają ograniczone środki, brak informacji o możliwości użycia Raspberry Pi. To są tylko przypuszczenia i zapewne każdy z nas znajdzie jeszcze kilka innych przyczyn. Są nauczyciele, którzy chociaż chcieliby wdrożyć naukę na RPi, ale napotykają opór ze strony dyrekcji. W naszym społeczeństwie brakuje młodej krwi, która nie boi się zmian i wyzwań. Jak widać w Wielkiej Brytanii łamią stereotypy. W Afryce edukacja na Raspberry Pi jest zapewne podyktowana niskimi kosztami sprzętu oraz niskim poborem prądu, ale uczą się ciekawszych rzecz niż w większości Polskich szkół.

Raspberry Pi to nie tylko nauka samego systemu Linux, ale też szereg wielu narzędzi edukacyjnych:

Dodatkowo dochodzi możliwość nauki podstaw elektroniki i robotyki dzięki złączom GPIO.

Raspberry Pi i robotyka

Budowanie robotów w szkole, byłoby okazją aby zachęcić dzieci i młodzieży, do nauki programowania i poznawania mechaniki. Przekazujcie informację o Raspberry Pi. Pokażcie swoim nauczycielom Raspberry Pi, róbcie prezentacje dla swojej klasy i szkoły niech wszyscy wiedzą że istnieje takie wspaniałe narzędzie do nauki.

Raspberry Pi nauka i zabawa

Jeśli znacie szkołę lub uczelnię gdzie Raspberry Pi jest używane prosimy o informację pisząc na nasz adres mailowy redakcja@picoboard.pl. Za wszystkie informację będziemy wdzięczni.

Realizacja materiału filmowego TV CI TASK

 • atsumori

  program informatyki ulozony przez MEN jest taki a nie inny, i naucyciel nie moze uczyc innych rzeczy niz te przewidziane w progranie i ktore sa wymagane na testach (maturze)

  • koler

   Może jeśli sam przygotuje taki plan

  • Malgosky

   Od 2009 nie ma programów narzuconych przez MEN. Są tylko podstawy programowe, które ograniczają się do wymienienia umiejętności, które należy opanować. Zaś program i plan nauczania przyjmuje dyrektor szkoły na wniosek nauczyciela, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. Nie są też obowiązkowe podręczniki. Żadne.

  • atsumori

   ok ok wiem o co chodzi, ale ogolnie i tak sa ramy okreslone przez kogos, i dodatkowo dyrektor moze odrzucic program nauczyciela, a podstawy programowe nie zakladaja nauki pythona, linuxa i Rpi

 • Kamil Maciejewski

  Musieli by jeszcze nauczyciele chcieć poczytać coś po angielsku.

  • Cyryl

   Nie trzeba już czytać po angielsku bo mamy już 2 książki po polsku o RPi a i dużo informacji na forach i grupach znajdziesz :)

  • Kamil Maciejewski

   Wiem, bo mam i sam robię różne rzeczy.

 • Mati

  U mnie na zajęciach z techniki mikroprocesorowej (informatyka, studia magisterskie na wydziale elektrycznym, Politechnika Poznańska) mieliśmy Raspberry i pisaliśmy róźne programy. Kolega wpadł wtedy na pomysł zamówienia grupowego Maliny i dzięki temu już ponad rok się nią bawię :)

  • Cyryl

   Ale urządzenia są na stanie uczelni czy przypadkiem prowadzący wam pokazywał?

  • Mati

   Urządzenia są na stanie. Zajęcia mieliśmy w sali laboratoryjnej, około 12 stanowisk, na każdym Malina podłączona do neta, klawiatura, mysz, 2 monitory + desktop z Linuksem/Windowsem. Dodatkowo na jednych zajęciach dostaliśmy do zabawy czujniki temperatury.

  • Cyryl

   Dzięki za informacje :)