Prawie 60% wdrożeń OpenStack używa Ubuntu

Prawie 60% wdrożeń OpenStack używa Ubuntu

przez -
5 1522
Canonical

Mark Baker, Server Product Manager w firmie Canonical, opublikował ciekawy raport z którego wynika, że ponad 60% wdrożeń platformy OpenStack jest robiona na systemie Ubuntu. Opiera się on na ogólnych statystykach za miesiąc listopad, robionych przez zespół OpenStack: OpenStack User Survey Statistics November 2013. Jest to wiadomość dość zaskakująca, z racji tego, że większość osób kojarzy Ubuntu raczej z rynkiem komputerów osobistych, aniżeli serwerów. Drugi w kolejności CentOS ma prawie 3 razy mniej udziałów.

Wdrożenia OpenStack w listopadzie - udział systemów operacyjnych

Trzeci jest natomiast system Red Hat Enterprise Linux, a czwarty Windows. Według Marka Baker-a może to świadczyć o dobrym marketingu Canonicala wśród klientów, a także o łatwości wdrożenia i zarządzania wieloma technologiami pod Ubuntu, w tym przechowywaniem danych, sieciami, chmurami, a nawet wirtualizacją.

Warto przypomnieć, że w czerwcu tego roku Canonical i Inktank ogłosiły współpracę w kwestii wsparcia technologii Ceph dla OpenStack na Ubuntu. Ceph jest platformą przeznaczoną do przechowywania dużych ilości danych w ramach pojedynczego klastra, zaprojektowaną z myślą o odporności na awarię, możliwość rozbudowy oraz wysoką dostępność. Dużą zaletą jest wysoki poziom zautomatyzowania, który pozwala na auto-naprawę w przypadku awarii, co zmniejsza ogólne koszta oraz oszczędza czas administratorów.

5 Komentarze

Odpowiedz