Projekt Coreboot wzbudził zainteresowanie u producentów OEM

Projekt Coreboot wzbudził zainteresowanie u producentów OEM

przez -
3 749
Coreboot

Coreboot, projekt wolnego oprogramowania (licencja GPL) stworzony w celu zastąpienia własnościowych BIOSów w płytach głównych, może zostać wdrożony do produkcji OEM w 3 lub 4 kwartale tego roku. Wcześniej znany, jako LinuxBIOS, którego zaczęto pisać ponad dekadę temu, przeszedł sporo przemian. Jednakże w ostatnich kilku latach otrzymał solidne wsparcie od firmy AMD. Nie tak dawno zapowiedziała ona dożywotnie wsparcie dla swoich procesorów oraz chipsetów.

Warto też wspomnieć o dodaniu wsparcia dla procesorów Fusion, dokumentacji dla RS780/SB700 i SB700/710/750.

Prócz AMD, istnieje kilku większych producentów, jak Tyan i Gigabyte, warto także wspomnieć o partnerach: Google, CME Group, jednakże brakuje nadal sprzętu z tymże BIOSem, dostępnego dla szerszego grona użytkowników.

Dla zainteresowanych na stronie projektu znaleźć można listę wspieranych płyt głównych. Dobrą wiadomością to, iż jeden z producentów OEM szykuje się do wypuszczenia swojego sprzętu w pewnej grupie produktów w trzecim (sierpień) lub czwartym (listopad lub grudzien) kwartale tego roku.

  • Greg

    Możecie zrobić test tego Coreboota na jakiejś płycie głównej i zarzucić na portal?

  • Problemem jest to, że ciężko kompatybilne płyty jest dostać :P Pisałem do Gigabyte kiedyś o tą płytkę, co wspiera, ale nie mieli jej na stanie niestety. Na allegro też ciężko dostać jest owe płyty :)

  • Kilian

    Też byłbym zainteresowany jak działa Coreboot na płytach Gugabyte. Mem dwa kompy wyposażone właśnie w te mobo. Jeżeli wam się uda to będzie super. Może skurzę się do zmiany BIOSa.

    Słyszałem, też ze Coreboot najlepiej własnie działa na Gigabajtach.