Projekt Debian zastanawia się nad systemd lub Upstart

Projekt Debian zastanawia się nad systemd lub Upstart

przez -
20 1785
Debian

Deweloperzy Debiana rozpoczęli ostatnimi czasy dyskusję nad możliwą zamianą przestarzałego już systemu uruchamiania SysVinit, na bardziej nowoczesne rozwiązanie. Zaletami takiego rozwiązania są: więcej dostępnych funkcji, stabilne wsparcie dla zaawansowanych środowisk boot/SAN, podobna struktura systemu plików jak w RHEL, czy Ubuntu, oraz jest łatwiej zarządzać pakietami. Z minusów warto wymienić dużo pracy nad dostosowaniem do Debiana. W propozycji padły dwa obecnie dostępne rozwiązania: systemd lub Upstart.

Systemd jest już używany w dystrybucjach typu Fedora, Arch Linux, Mageia, Chakra, openSUSE, Sabayon, Gentoo. Upstart natomiast to domena Ubuntu, Linux Minta, Xubuntu, Kubuntu i wielu innych dystrybucji, opartych o system Canonicala.

Głosowanie z tego, co jest na listach już się rozpoczęło. Jednakże ciekawy jest fakt, iż dwóch deweloperów: Steve Langasek i Colin Watson są członkami Upstart-Developers Launchpad Group, i trzeci: Ian Jackson jako były programista Canonical, należą do głównych członków decyzyjnych komitetu technicznego. Należy zatem czekać cierpliwie na decyzje, jakie zostaną podjęte.

20 Komentarze

 1. Z tym systemd są spore problemy. Nie mogę ustawić automatycznego parkowania głowicy dysku na stałe. Mimo że dodałem systemctl start systemd-sleep.service a w pliku /usr/lib/systemd/system-sleep/hdparm_set mam ustawione #!/bin/sh
  hdparm -B255 /dev/sda oraz chmod +x /usr/lib/systemd/system-sleep/hdparm_set. To co drugie uruchomienie systemu i znowu powraca do: hdparm -B /dev/sda

  /dev/sda:
  APM_level= 128
  Okazuje się że to jakieś bugi których jeszcze nikt nie rozwiązał.

  • Administratorzy są już przygotowywani do nowości w RHEL7. Przynajmniej w Niemczech. W chwili premiery i ew. migracji, większość powinna być zapoznana już z różnicami pomiędzy RHEL7 <-> RHEL6. Więc nie upatrywałbym tu dodatkowego problemu. A sam RHEL6 ma 10 lat wsparcia + 3 z możliwością dodatkowego wykupu. Więc spokojnie nie martwić się :)

 2. openrc jest już w oficjalnym repozytorium Debiana.

  # apt-cache policy openrc

  openrc:

  Zainstalowana: (brak)

  Kandydująca: 0.12.4+20131230-3

  Tabela wersji:

  0.12.4+20131230-3 0

  99 http://ftp.debian.org/debian/ experimental/main amd64 Packages

Odpowiedz