Projekt Debian zastanawia się nad systemd lub Upstart

Projekt Debian zastanawia się nad systemd lub Upstart

przez -
20 1193
Debian

Deweloperzy Debiana rozpoczęli ostatnimi czasy dyskusję nad możliwą zamianą przestarzałego już systemu uruchamiania SysVinit, na bardziej nowoczesne rozwiązanie. Zaletami takiego rozwiązania są: więcej dostępnych funkcji, stabilne wsparcie dla zaawansowanych środowisk boot/SAN, podobna struktura systemu plików jak w RHEL, czy Ubuntu, oraz jest łatwiej zarządzać pakietami. Z minusów warto wymienić dużo pracy nad dostosowaniem do Debiana. W propozycji padły dwa obecnie dostępne rozwiązania: systemd lub Upstart.

Systemd jest już używany w dystrybucjach typu Fedora, Arch Linux, Mageia, Chakra, openSUSE, Sabayon, Gentoo. Upstart natomiast to domena Ubuntu, Linux Minta, Xubuntu, Kubuntu i wielu innych dystrybucji, opartych o system Canonicala.

Głosowanie z tego, co jest na listach już się rozpoczęło. Jednakże ciekawy jest fakt, iż dwóch deweloperów: Steve Langasek i Colin Watson są członkami Upstart-Developers Launchpad Group, i trzeci: Ian Jackson jako były programista Canonical, należą do głównych członków decyzyjnych komitetu technicznego. Należy zatem czekać cierpliwie na decyzje, jakie zostaną podjęte.