Projekt GNU obchodzi 30 urodziny

Projekt GNU obchodzi 30 urodziny

przez -
14 869
GNU - logo

Dokładnie 30 lat temu, 27 września 1983 roku Richard Stallman zapoczątkował GNU Project. Wysłał wtedy na listę dyskusyjną wiadomość: new Unix implementation, w której podzielił się ze wszystkimi pomysłem stworzenia w pełni kompatybilnego z Unix-em systemu operacyjnego zwanego GNU. Każdy miały mieć dostęp do kodu źródłowego, jego ulepszania i modyfikowania, oraz pełną dowolność dzielenia się z innymi użytkownikami.

Projekt GNU świętuje 30 lat istnienia

Wszystkie założenia systemu zostały zawarte w Manifeście GNU, opublikowanym w marcu 1984 roku. Niedługo potem, bo 4 października 1985 roku została powołana do życia fundacja Free Software Foundation, a 25 lutego 1989 roku wydano GNU General Public License, version 1.

14 Komentarze

    • Zależy, jak na to spojrzeć. „Życie” GNU rozpoczęło się od wysłania wiadomości na listę dyskusyjną, a fizyczne prace dopiero z tego co mówisz, później. ALE, powtórzę ;-), GNU zapoczątkowało się od wiadomości na liście dyskusyjnej. Życie oprogramowania zaczyna się już w momencie pomysłu – zaczynasz je od założeń, sporządzenia specyfikacji, może rozrysowania algorytmów, a potem kodzisz dopiero (mówię o dużych projektach, bo na partyzanta można kodzić już po pomyśle). Także nie uważam, że news to błąd, bo – od wiadomości wszystko się zaczęło, więc ciągłość wydarzeń rozpoczęła się od tego momentu :-)

    • Autor newsa napisał „Dokładnie 30 lat temu, w dniu amerykańskiego Święta Dziękczynienia, Richard Stallman zapoczątkował GNU Project. 27 września 1983 roku wysłał na listę dyskusyjną wiadomość” – 27 września 1983 nie był Dniem Dziękczynienia.

  1. Przytrolluję i przywołam temat "GNU/Linux" vs "Linux" – nie doceniałem ruchu GNU, dopóki nie przeczytałem manuala od GNU Coreutils. Ogrom pracy, który wykonali programiści tej organizacji jest niesamowity – IMHO zasługuje na nazwanie połączenia go z jądrem Linux oddzielnym systemem operacyjnym.

Odpowiedz