Puppy Linux 5.0

Puppy Linux 5.0

przez -
4 640
Puppy Linux

Larry Short ogłosił wydanie systemu Puppy Linux 5.0. System nosi nazwę kodową Lupu i bazuje na systemie Ubuntu 10.04 “Lucid Lynx”. Dzięki takiemu zabiegowi czas jego testowania był nader krótki i można było wydać wersję stabilną. Dodatkowo Lucid Puppy posiada Quickpet, które oferuje wiele programów Linuksowych do użytkowania za jednym kliknięciem.

Jako, że system jest przygotowany dla komputerów domowych, jest wybór przeglądarek: Firefox, Seamonkey, Chromium i Opera, które również są dostępne za jednym kliknięciem.  Niektórzy użytkownicy lubiący, często zmieniać przeglądarki, będą mogli to zrobić, dzięki programowi do wyboru aktualnie używanej.

Inną ciekawą rzeczą o Lucid Puppy jest to, że system uruchamia się bezpośrednio na pulpit. Wielu ludzi nie będzie musiała nic robić, prócz samego włączenia komputera. Jednakże, jeżeli ktoś będzie chciał coś zmienić, specjalne narzędzie do personalizacji pulpitu umożliwi to od ręki. Lokalizacja i języki mogą być zmieniane za pomocą jednego kliknięcia, jak również wiele programów, włączając w to procesor tekstu Abiword, arkusz kalkulacyjny Gnumeric, edytor tekstu Geany, oraz przeglądarka Chromium, otwiera się natychmiast w języku, który sobie wybierzemy. Inne programy, jak Firefox wymagają kilku kliknięć więcej. Kolejnym nowym narzędziem, które wymaga kilku kliknięć jest Simple Network Setup – narzędzie do łączenia z internetem. System zawiera także bardzo łatwy w obsłudze program do Aktualizacji dystrybucji.

Ciekawostką jest to, że jest to pierwsze poważniejsze wydanie Puppy Linux, które nie zostało przygotowane głównie przez Barry Kauler. Dla tego piątego wydania dużo pracy wykonała społeczność z Mick Amadio, jako Szefem Deweloperów, oraz Larry Short, jak Koordynatorem.

Na sam koniec warto wspomnieć, że system został zbudowany w oparciu o narzędzie Woof, o którym pisaliśmy przy okazji wydania dystrybucji Quirky 1.0.