QEMU 0.15

QEMU 0.15

przez -
2 992
QEMU

W lutym tego roku wydana została wersja QEMU 0.14. Po kilku miesiącach pracy pojawiła się jej aktualizacja oznaczona numerem 0.15, która zawiera sporo ulepszeń w obsłudze architektury ARM. Pojawiło się pełne wsparcie dla Xen, dzięki czemu jest możliwe wykorzystanie wszystkich funkcji hypervisora dostępnego w jądrze Linux 3.0. Pojawiła się obsługa funkcji procesorów VIA w KVM x86.

Wsparcie KVM w QEMU również dojrzało, dzięki czemu wiele dystrybucji nie będzie już musiało używać forka qemu-kvm, aby zapewniać sobie wirtualizację, po przez hypervisora jądra. Kilka poprawek ze zoptymalizowanego forka KVM zostało przepisanych i dołączonych do głównej gałęzi QEMU. Dzięki temu oba projekty posiadają ten sam kod i oferują tą samą jakość. Dodatkowo programiści twierdzą, że w pełni zsynchronizowali wiele wątków QEMU, z tymi z qemu-kvm.

Kolejne zmiany tyczą się zwiększenia wydajności programu qemu-img oraz szybszemu tworzeniu migawek w dyskach o formacie QCOW2. Emulacja IDE posiada od teraz wsparcie dla ATA trim, co pozwala systemowi na informowanie nośnika danych o nowo dostępnych przestrzeniach pamięci. Oprócz tego dodano wsparcie dla architektur Lattice Mico32 (LM32) i UniCore32.

Pełna lista zmian dostępna jest w changelogu.

2 Komentarze

Odpowiedz