QEMU 1.0

QEMU 1.0

przez -
1 1644
QEMU

Po wielu latach prac ogłoszono wydanie QEMU 1.0, znanego wszystkim narzędzia do emulacji i wirtualizacji, który jest wydawany na licencji LGPLv2 i GPLv2. Najważniejszą zmianą jest dodanie obsługi osobnych wątków dla każdego wirtualnego procesora oraz dodanie wsparcia dla procesorów: Cortex-A15, Xtensa DC232b i FSF, oraz maszyn sim (podbna do Tensilica ISS) i LX60/LX110/LX200. Warto zaznaczyć, że w tym wydaniu QEMU nie uruchamia się na hostach ARM.

Ulepszono emulację SCSI, IDE/ATAPI i VPI. Dodano jedną ciekawą funkcjonalność, która polega na generowaniu bytekodu przez QEMU i uruchamianiu go na swoim interpreterze (Tiny Code Interpreter). Zastąpiono nim starą metodę generowania natywnego kodu wykorzystywanego przez hostujący system operacyjny. Dzięki temu tylko interpreter wymaga adaptacji dla innych systemów hosta, a wygenerowany kod nie.

Platformy wirtualizacji Xen i KVM od teraz używają QEMU, jako podstawę do swoich maszyn wirtualnych. Uzyskano dzięki temu kilka cech, jak migracja na żywo z wykorzystaniem QCOW2 we współdzielonej pamięci. Jednakże QEMU nie może być już używany w niezależnych rozwiązaniach wirtualizacji z powodu usunięcia wymaganego modułu akceleracji.

1 komentarz

Odpowiedz