Raspberry Pi 2 Model B – cztery rdzenie ARM Cortex-A7 i 1...

Raspberry Pi 2 Model B – cztery rdzenie ARM Cortex-A7 i 1 GB RAMu

przez -
7 1609
Raspberry Pi

Fundacja Raspberry Pi przedstawiła światu nowy model minikomputera – Raspberry Pi 2 Model B. Płytka posiada takie same wymiary, jak Raspberry Pi Model B+, jednakże została lekko podrasowana pod względem sprzętowym. Sercem urządzenia został układ BCM2836, który posiada czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A7 o taktowaniu 900 MHz oraz kartę graficzną VideoCore IV. Udało się dzięki temu zachować pełną kompatybilność wstecz, co pozwoli uruchamiać bez problemów dostępne oprogramowanie.

Inżynierowie wyposażyli nowe Raspberry Pi w 1 GB pamięci operacyjnej LPDDR2, co powinno zadowolić wielu użytkowników, wykorzystujących minikomputer jako centrum multimedialne.

Raspberry Pi 2 Model B - góra

Co ciekawe, nowa wersja nie posiada już pamięci RAM pod układem BCM2836, ale została osobno wlutowana na płytę główną z tyłu płytki.

Raspberry Pi 2 Model B - spód

Poniżej zdjęcia z różnych boków:

Reszta specyfikacji jest taka sama, jak w modelu Raspberry Pi Model B+. Zalecane jest posiadanie zasilacza o napięciu 5 Woltów i natężeniu 2 Amperów. Koszt Raspberry Pi 2 Model B to zaledwie 23 funty lub 35 dolarów. Niedługo powinien pojawić się w kilku sklepach angielskich (element14 i RS Components) i polskich.

Raspberry Pi 2 Model B - slider

Podobne artykuły

 • #R2D2#

  Inne źródła podają, że procesor ma taktowanie 900 MHz.
  raspberrypi.org: 900MHz quad-core ARM Cortex-A7 CPU

  • Ollbi

   Bo domyślne ma tak być po aktualizacji softwareu bodajże, ale póki co jest to 800 MHz :-) Sprawdzimy dokładnie ile jest, jak nam dojdzie nowy model.

 • Pingback: Microsoft zapowiada Windows 10 na Raspberry Pi 2 Model B()

 • XYZ

  Czemu cenzurujecie komentarze? Nie wyzywałem, nie pisałem głupot, wyraziłem się tylko krytycznie o małym postępie w stosunku do wersji poprzedniej i konkurencji. I co? Post wcięło.

 • Pingback: Raspbian 2015-01-31 z obsługą Raspberry Pi 2 Model B()

 • Krycha

  Z tego co sie orientuje poprzednia wersja miala zanizona moc na portach usb co skutkowalo koniecznoscia uzywania aktywnego huba usb przy dyskach 2,5″. Jak to sie ma w tej wersji?

 • Pingback: Raspberry Pi 2 z systemem Ubuntu MATE 15.04()