Red Hat pozwało Twin Peaks za łamanie licencji GPL i patentu

Red Hat pozwało Twin Peaks za łamanie licencji GPL i patentu

  przez -
  4 282
  Red Hat
  Red Hat, firma z bogatym portfolio produktów opartych o systemy Linux i wolne oprogramowanie, pozwała Twin Peaks Software, za łamanie licencji GPLv2 i patentu numer 7,418,439. Cała sprawa rozchodzi się o system plików GlusterFS, który wykorzystuje wspomniane wcześniej zasady dystrybucji i do którego Red Hat posiada wyłączne prawa od lat. Firma Twin Peaks postanowiła wykorzystać kod GlusterFS w swoich produktach: TPS Replication Plus i TPS MyMirror, głównie w narzędziu mount.mfs.

  Jednocześnie nie udostępniła wszystkich zmian, jakie zostały wykonane na kodzie, łamiąc tym samym warunki licencji. Red Hat skierował sprawę do sądu i żąda kategorycznego zaprzestania sprzedaży i dystrybucji wszystkich produktów, które oparte są o narzędzie mount.mfs.

  • No i bardzo dobrze. Trzeba tępić trolli patentowych.

   • Mylisz pojecia, troll patetntowy to troche inaczej dziala… Trollem nazwiesz instytucje/osobe, ktora "nabywa" patetnty w celu wykorzystania ich do potyczek sadowych, uzycie czegos niezgodnie z licencja to troche inne sprawa…

   • azhag

    Ściślej: troll patentowy to podmiot, który posiada wyłącznie patenty (i tylko z nich się utrzymuje), w związku z czym nie da się zawrzeć z nim porozumienia lub wytoczyć kontrpozew (sam nie ma gdzie z jakichkolwiek patentów korzystać; chyba, że ktoś opatentuje trolling patentowy ;)).

  • azhag

   Aj, to nie tak… Patent w GlusterFS należący do TPS naruszył Red Hat.