Richard Stallman o Steam dla Linuksa

Richard Stallman o Steam dla Linuksa

przez -
39 2441
Richard Stallman

Richard Stallman wypowiedział się odnośnie planów Valve i przeniesienia platformy Steam na Linuksa. W jego mniemaniu niewolne gry z zabezpieczeniami DRM są nieetyczne, ponieważ ograniczają wolność użytkowników. Z drugiej jednak strony, jeżeli już mamy grać w gry, to lepiej to robić na Linuksie, aniżeli na Windowsie. Na sam koniec Stallman przestrzega, że każda dystrybucja oferująca Steam i niewolne gry, nie idzie z duchem filozofii wolnego oprogramowania.

39 Komentarze

  • On po prostu nie jest fanatykiem jak Linuksiarze, którzy poza swoją wolnością nie widzą tego, że ludzie wolą zamknięte oprogramowanie a nie jakieś ideały.

  • Od kiedy Savage 2 ma otwarte źródła na licencji GPL lub kompatybilnej (ewentualnie bardziej liberalnej jak BSD)? No właśnie jest to zamknięta gra o której Richard Stallman mówi, że jest nieetyczna, bo według niego etyczne jest tylko to oprogramowanie z którym dostajesz źródła i możesz zmodyfikować i sprzedawać/oddawać innym za darmo (czytaj "nie ograniczają wolności użytkowników") – nikt nie będzie wydawał gier na, które wydaje miliony na takiej licencji czyli praktycznie oddając tą pracę za darmo.

   Jeśli RMS nie pasuje taka sytuacja to niech założy fundacje, która od graczy będzie zbierać datki i robić gry – w grach i ogólnie rozrywce soft nie może się rozwijać jak jądro Linuksa czy Eclipse gdzie wielu firmą zależy na wspieraniu tego do własnych celów, bo targetem dla gier nie są firmy (które mogłyby dotować i rozwijać), a gracze końcowi, więc rozwój ich jako otwarte oprogramowanie skazane jest na niepowodzenie w wypadku gier AAA.

 1. Idąc dalej filozofią pana Stallmana, wszyscy użytkownicy (czy też deweloperzy) Linuksa korzystający z własnościowych sterowników do kart graficznych, też "nie idą z duchem filozofii wolnego oprogramowania". Nie chcę drwić z twórcy GNU, rozumiem, że w przypadku oprogramowania otwartość równa się wolność, ale w dzisiejszych interesownych czasach jest to jeszcze utopijne…

  • Na laptopach ze zintegrowanymi układami Intela da się już obejść bez żadnych zamkniętych sterowników czy programów. Wiem, bo sam mam zainstalowanego Debiana bez niewolnego firmware i jedynie z repozytoriami main. Nie widzę też powodu, by ten stan rzeczy zmieniać. Nie jest to zatem taka utopia, jakby się mogło wydawać. :)

  • Zintegrowane układy Intela są bardzo średnie do grania, jeśli chodzi o bardziej wymagające gry. Słaba wydajność.

  • Intel do swoich układów ma tylko otwarto źródłowe sterowniki.
   AMD posiada zamknięte sterowniki ale również jako tako stara się wspierać otwarto źródłowe.
   Najgorzej wypada NVIDIA bo ma tylko zamknięte sterowniki i nie wspiera w żaden sposób otwarto źródłowych sterowników.

   W Linuksie sterowniki muszą być otwarte i tu o żadne ideały nie chodzi. A po prostu o lepszą adaptację z całym ekosystemem Linuksa. I nie być skazanym na widzimisię producentów sprzętu.

  • Ale w którym momencie gość kłamie? On mówił np. o mnie, nie mam problemu by wszystkim głośno obwieścić, że skonfigurowany przeze mnie Arch jest nieetyczny pod pewnymi względami. Nie wyobrażam sobie świata, w którym nie byłoby ludzi takich jak Stallman, tak samo jak nie wyobrażam sobie świata pozbawionego pragmatyków jak np. Google, czy Oracle.

  • Wszystko poza Linuksem. To ciekawe co powie RMS na temat XBoxa czy PS? Też złe bo nie na tam Linuksa. Jest WOLNY wybór a ten człowiek chce wprowadzić monopol Linuksa.

  • "Na sam koniec Stallman przestrzega, że każda dystrybucja oferująca Steam i niewolne gry, nie idzie z duchem filozofii wolnego oprogramowania." Napisał że nie idzie z duchem filozofii a nie że jest złe :). Gościu ma swoje przekonania nie musisz się z nimi zgadzać, ale on może je mieć i może o nich mówić.

  • Stallman odnośnie Xboxa i PS3 powie że ograniczają wolność. Bo nie dają użytkownikom możliwości modyfikacji oprogramowania. To samo się tyczy gier.

   Ale widać niektórzy z was w ogóle nie rozumieją idei wolnego oprogramowania.

  • Ale 90% ludzi ma w dupie modyfikowanie czegokolwiek. Chce korzystać i grać. A na Linuksie wiele rzeczy się nie da. Idealiści.

  • Tyle że te urządzenia nie powstały żeby je modyfikować a użytkować a to różnica. Zwykły zjadacz chleba będzie na nich grał co było ich głównym przeznaczeniem (od czasu pierwszych konsoli) a nie wykorzystywał do mocy obliczeniowej w chmurze.

  • @Greg: nie wszystko poza Linuksem, bo i Linuksa krytykuje, za możliwość niewolnych modułów/sterowników (jest zdania, że tylko otwarte stery powinno się dopuszczać do działania), a pomiędzy RMS i Linusem jest wiele sporów i zgrzytów (z obu stron, bo Linus krytykuje licencje jak GPLv3 od FSF) – krytykuje też wszystkie inne programy które robią wszystko, aby można było do nich pisać niewolne pluginy jak GCC czy Blender (ale nie jest łatwo obejść GPL twórcom tych programów które wiele tracą).
   Jeśli "wszystko poza" w sprawie systemów to "Wszystko poza GNU/Hurd", który jest wspierany przez FSF i jest to jedyny na tyle wolny system, że RMS nie krytykuje.

  • Chce? Gdzie jest napisane, że on chce nas do czegoś zmuszać, cokolwiek wprowadzać? On tylko nazywa rzeczy po imieniu i pozostawia Tobie WOLNY wybór: czy będziesz zachowywać się w tych kwestiach etycznie, czy nie.

   Ludzie, nauczcie się czytać i rozumować logicznie!

 2. Ja powiem tak. RMS nic nie robi tylko gada, więc musi gadać dość fanatystycznie by zostać zauważonym. Stworzył coś – super. Jakąś ideę i się jej mocno trzyma mimo, że ludzie mają to gdzieś.

  Firmy przyjeły to i dopasowały tę ideę do potrzeb rynku. A fanatycy i Rycerze Linuksa zawsze będą fanatykami.

  • Mylisz FSF z Linux Foundation, a to zupełnie dwie różne sprawy. Doczytaj, które dystrybucje Linuksa FSF uważa za wolne i dlaczego.

 3. Richard Stallman ma rację. Tzw. "Linux", którym jest GNU/Linux, nie jest wartością. Szczerze mówiąc mam w rzyci to, że używam GNU/Linux. Gdyby to Haiku było na takim etapie rozwoju, używałbym Haiku. Mógłbym nawet używać Windows. Warunek: byłby wolny. Wartością jest wolność oprogramowania. Wolne oprogramowanie ma jedną cechę, która powoduje, że nie toleruję niewolnych programów i krzywo patrzę na okaleczony przez Linusa Torvaldsa niewolnymi modułami kernel Linux. Otóż wolne oprogramowanie to jedyne, które mogę posiadać. I jedyne, które w ogóle da się kupić. Bo niewolne programy można tylko wydzierżawić na warunkach ich licencji. A jestem zbyt dumny, żeby dzierżawić od chciwych programistów, którzy piszą dla siebie a nie dla innych i próbują wcisnąć licencję na swoją własność. Nie dam im mojego komputera i będę miał na nim takie programy, które mogę mieć. Nienawidzę pożyczać od innych i używać nieswoich rzeczy. A wy bądźcie sobie pragmatykami. Nie istnieje podział na idealizm i pragmatyzm. Każdy wdraża to, co chce. U mnie wolność oprogramowania to codzienność, choć nie w pełni, przez Linusa Torvaldsa fana "otwartego źródła" tolerującego niewolne programy i podważającego w ten sposób sens istnienia licencji, na której wydał swój kernel; oraz producentów sprzętu, którzy mają was w dupach i nie chcą pokazać, jak działają ich urządzenia.

  • Kernel Linuksa nie ma niewolnych modułów w wersji podstawowej, chyba, że za niewolne uważasz te, które pozwalają na korzystanie z niewolnego firmware'u. Możesz korzystać z którejś z dystrybucji wymienionej jako wolne przez FSF http://www.gnu.org/distros/free-distros.pl.html albo pewnie nawet z Debiana, bez repozytoriów non-free i niewolnych firmware'ów. Nikt Ci nie każe korzystać z niewolnego firmware'u czy modułów. Pełna wolność wyboru, czy je załadujesz, czy nie.

  • Kolejny fanatyk? Cóż. Rozumiem, że komputer też został zbudowany w filizofii wolności tak samo jak i BIOS jaki tam masz. Pewnie Coreboot wgrałeś bo na zamkniętym biosie i firmwarze w sprzęcie nie pracujesz.

 4. Grać na Linuxie? W co? Takich gier jakie kupuję dla synka na konsolę to nie ma na Linuksa, wiec niech ten człowiek mi pokaże gry a nie udaje świętego. Stary ramol

  • Ale jak by wyszła taki światowy hicior w którą chciałbyś i mógł zagrać tylko na linuxie nie zmusiłoby cię do zmiany systemu operacyjnego ?

 5. Przecież on mówi to co ON myśli. Co za pokolenie buraczanych chamów i prostaków.

  Jeśli ktoś ma inne przekonania to dla Was jest ramolem, kretynem i oszołomem?

  Zasadniczo to ma rację. Wystarczy spojrzeć na wszelkie DRM, wymagane rejestracje przez internet, ostatnia „niespodzianka” Ubisoftu itp W skrócie traktowanie użytkowników jak złodziei.

  On idzie dalej ze swoją definicją wolności, ale to jego sprawa co myśli. Poza tym ma na to swoje argumenty. A większość tutaj komentujących ma, ale garść słomy w butach.

  Idąc waszą logiką, osoby pomagające innym to tez oszołomy, bo każdy patrzy tylko na kasę.

  Po prostu ktoś wierzy w swoje ideały, które juz dawno zostały zdeptane przez większość.

  Ja osobiście nie widzę w tym nic złego. Nie zmusza mnie do niczego tylko mówi co myśli.

 6. Wojciech Klosowski pisze:Po pierwsze dziękuję za peoimlkę, trzymającą poziom. To rzadkość w naszej sferze publicznej: na ogf3ł wyzywamy się wzajemnie nie słuchając argumentf3w oponenta. Tutaj jest wymiana argumentf3w i bardzo się z tego cieszę. Szanowny Narodowcu: zgoda, że za dużo jest z obu stron (z naszej też) szufladkowania: oni wszyscy to faszyści , oni wszyscy to komuniści . Tak zapewne nie jest. Mamy świadomość, że po Waszej stronie idzie też wielu uczciwych patriotf3w. A nawet z tymi, ktf3rzy mienią się nacjonalistami, pomimo zasadniczych rf3żnic poglądf3w, znaleźlibyśmy pewnie jakieś wartości wspf3lne. Zdajemy sobie też sprawę że i po naszej stronie mogą się pojawić hasła i postawy skrajne, choć postaramy się do tego nie dopuścić.Nie jest więc tak, że uważamy wszystkich uczestnikf3w Marszu Niepodległości za wrogf3w. Mogę powiedzieć w swoim imieniu, że tak nie uważam. W waszym marszu idą też moi przyjaciele i nie narusza to naszej przyjaźni. Blokujemy wasz marsz, bo czujemy się w obowiązku pokazać, że NIE ZGADZAMY SIĘ na zawłaszczanie patriotyzmu przez ONR i jemu podobne środowiska. Widzimy patriotyzm jako wielobarwny bukiet i jest w nim miejsce także dla patriotyzmu prawicowego. Rzecz w tym, że skrajna prawica chce MONOPOLU na patriotyzm. A patriotyzm jest dobrem wspf3lnym.Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na marszu (to nie szkodzi, że po dwf3ch stronach; to też jakaś forma debaty publicznej).

Odpowiedz