Ronak – bardzo ładny styl dla KDE

Ronak – bardzo ładny styl dla KDE

przez -
15 2082
KDE

W najnowszym wydaniu dystrybucji Chakra – Archimedes, pojawił się nowy, bardzo ładny motyw pulpitu nazwany Ronak. Motyw utrzymany jest w ciemnych barwach, wygląda schludnie i elegancko. Na pewno przypadnie do gustu wielu użytkownikom. Motyw można pobrać z KDE-Look.org. Poniżej przedstawiam dwie instrukcje jak zainstalować ten motyw na naszym desktopie.

Sposób I

Wybieramy: Ustawienia systemowe → Wygląd przestrzeni roboczej → Motyw pulpitu -> Pobierz nowe motywy. W wyszukiwarce wpisujemy Ronak i instalujemy znaleziony motyw.

Ronak

Sposób II

Ta metoda jest nieco trudniejsza lecz przydaje się w przypadkach gdy instalujemy motyw, którego nie ma na KDE-Look.org więc warto ją znać.

Pobieramy archiwum z motywem i rozpakowujemy zawartość do katalogu:

~/.kde/share/apps/desktopthemes

Następnie wybieramy Ustawienia systemowe → Wygląd przestrzeni roboczej → Motyw pulpitu i klikamy motyw Ronak.

Ronak

Pulpit po ustawieniu motywu prezentuje się tak:

Ronak

Jeżeli nie podoba nam się napis „Chakra Project” umieszczony w menu możemy się go pozbyć przez zmianę nazwy pliku „branding.svgz” na „branding.svgz.old” w katalogu:

~/.kde/share/apps/desktopthemes/widgets

Możemy też go zastąpić innym obrazkiem wg uznania. Potem należy wczytać motyw jeszcze raz.

Ronak

15 Komentarze

 1. Uwaga do autora. Proszę nie podawać takiej metody instalacji motywów Plasma w KDE, jeśli motyw znajduje się w KDE-look.org. Środowisko to posiada wygodny instalator motywów, który automatycznie przeszukuje zasoby KDE-look.org. Przepraszam że się czepiam ale wydaje mi się że tego typu wpisy mają być jak najbardziej użyteczne zwłaszcza dla nowych użytkowników Linuksa.

  • Fakt, uwaga jak najbardziej uzasadniona, nie pomyslałem o tej łatwiejszej metodzie. Niemniej jednak przedstawioną metodę też warto znać, bo przydaje się jeżeli korzystamy z motywu, którego nie ma w KDE-look.org i fajnie wiedzieć gdzie trzymamy w systemie nasze motywy. Wpis oczywiścię poprawię.

 2. Jak dla mnie najlepiej się prezentujący. Pobrałem jeszcze ksplasha i skórkę dla kdm. Wszystko razem wygląda naprawdę dobrze.

 3. Styl nie wyróżnia się niczym oprócz co najmniej jednej wady – w pasku zadań nie sygnalizuje zminimalizowania okien podświetleniem przycisku, wobec czego określiłbym to nawet jako błąd. Nie widzę więc powodu dla newsa.

  • Sygnalizuje, ale robi to dość subtelnie więc może nie zauważyłeś. Wg mnie jest to jeden z lepszych motywów i nie tylko ja tak sądzę, ale w pewnym sensie jest to kwestia gustu ;)

 4. Faktycznie, motyw bardzo fajny – schludny i elegancki. U mnie Ronak zastąpił ulubioną Caledonię. :)

  P.S. W AUR jest też do pobrania dekoracja okna o tej samej nazwie.

  • Ale przecież w motywach pulpitu KDE wystarczy wpisać ronak i zainstalować.
   Za to kocham KDE daje tyle ułatwień użytkownikowi i jest idealnym pulpitem na Desktop. Polecam motyw "wąska poświata"

  • Dokładnie, "wąska poświata" jest o wiele lepsza od Ronak i pozostałych – jedyny warunek to aktywne efekty kWin.

 5. Motywy motywami, ale swoją drogą, KDE mogłoby zmienić wygląd okien, bo w porównaniu do GNOME 3 nie wypada już tak dobrze.

Odpowiedz