ROSA Desktop Fresh 2012

ROSA Desktop Fresh 2012

przez -
17 2590
Rosa

ROSA Laboratory, firma stojąca za dystrybucjami ROSA 2012 i ROSA Enterprise Linux, ogłosiła wydanie ROSA Desktop.Fresh 2012. System ten bazuje na Mandriva, ale posiada nowsze pakiety, jest bardziej stabilny i uruchamia się dwa razy szybciej, aniżeli poprzednia wersja Rosa 2012. Znajdziemy w nim jądro Linux 3.6.10 oraz pulpit KDE SC 4.9.4. GNOME 3.6.2, MATE 1.4.0, Xfce 4.10 i LXDE 0.5.5 zainstalujemy bezpośrednio z repozytorium. Prócz tego dodano Firefox 17, Thunderbird 17, LibreOffice 3.6.2 i Amarok 2.6.

Zmiany, jakie zaszły:

 • TimeFrame oraz SimpleWelcome zostały całkowicie przepisane od zera, w technologii QML, dzięki czemu zwiększono ich wydajność
 • Porzucono używanie Plasmy w SimpleWelcome, co zmniejszyło zużycie pamięci i delikatnie zwiększyło szybkość i stabilność
 • TimeFrame otrzymało wsparcie dla serwisów społecznościowych. Można od teraz używać Facebooka i VKontakte bez potrzeby uruchamiania przeglądarki.
 • Nowością jest możliwość grupowania ikon i podglądu aplikacji, które zostały dodane do jednej grupy. Zakładka Welcome posiada możliwość przesuwania ikon w dowolne miejsce. Rozmiary ikon zostały specjalnie dostosowane do ekranów dotykowych.
 • Narzędzie KLook zostało rozszerzone o możliwość pracy ze zdalnymi systemami, poprzez protokoły SMB, FTP, WebDav i inne. Udoskonalono jakość renderowanych obrazków.
 • Usunięto wycieki pamięci w StackFolder, podczas pracy z dużymi obrazkami. Dodano szczegółową dokumentację, opisującą poszczególne funkcje i integrację z KLook.
 • Poprawiono błędy w ROSA Media Player. Aplikacja otrzymała nowy wygląd.

Przeprojektowany wygląd całego systemu. Miejsca używane do przeciągania okien zostały wyraźnie oznaczone. Zaktualizowano wygląd ekranu ładowania, który integruje się z resztą systemu. GRUB 2 otrzymał wsparcie dla wyświetlania znaków innych, niż ASCII w konsoli oraz własne dekoracje.

17 Komentarze

  • Polecam pobrać i sobie spróbować popracować. Rosjanie odwalili kawał dobrej roboty. Szkoda, że jest takie rozdrobnienie tej dystrybucji. Jakby Mageia, Mandriva i ROSA się połączyły, to by mogli stworzyć naprawdę silny ekosystem :)

  • Też o tym pomyślałem. ROSA powinna złączyć się z Mageią. Mandriva to bankurt i szkoda słów.

  • W kwestii UI – na pewno:
   KDE, schludnie, przemyślanie.

   W kwestii bebechów – raczej odwrotnie:
   zwłoki Mandrivy, która i tak nie była nigdy wzorem do naśladowania; bublowate własne chore rozwiązania na których zbudowano cały system; brak ujednoliconego gui/cli do zarządzania RPMami.
   Mandriva była fajna dla początkujących, ale z technicznego punktu widzenia jest raczej wzorem, jak nie tworzyć dystrybucji Linuksowej.

 1. Działałem na poprzedniej wersji i byłem wysoko zadowolony; na Asusie z nvidia optimus działało nieco gorzej od "siódemki", lecz lepiej od tak licznej rodziny dystrybucji GNU; urzekły mnie śliczne ikony i thems, jeszcze tylko poprawić stabilność jak w openSuse 12.2 i mam dwie dystrybucje przystosowane dla mojego sprzętu.

 2. Fajnie, że KDE4. Widać ktoś pomyślał, a nie popłynął z prądem.

  Tylko dlaczego Mandriva? Przecież to nie żyje.
  Jak można nazywać jej paczki stabilnymi?
  Rozumiem wziąć na bazę Ubuntu, Debiana, Centosa/RedHata (byle nie Fedorę).
  Ale Mandriva? Ktoś umie to wytłumaczyć?

  • Co z tego? Pod spodem i tak masz porzucone cuchnące zwłoki, których głównych deweloperów nie ma już w projekcie. Jestem pewien, że nie ani ROSA, ani Mageia nie mają w tej chwili w zespołach ludzi potrafiących ogarnąć całą strukturę systemu wytworzonego przez Mandrivę. A to źle wróży dalszemu rozwojowi i oznacza szybką degradację.

   Poza tym nie żartuj z tym silnym community. Raczej nawet nie dorastają do pięt gentoo, nie mówiąc o mainstreamie typu Ubuntu, openSuse, Debian czy redhatopodobne.

  • Mandriva nie żyje od wielu lat, a deweloperzy już dawno odeszli.
   To, że są wydania, nie znaczy, że stoją za nimi odpowiedzialni ludzie świadomi budowy całego systemu. I to jest właśnie problem. Wydają coś, co nie można ani trochę określić jako stabilne. Update wersji pakietów przeprowadzony na lapu-capu ostatnimi czasy żeby nadrobić lata zaległości tylko pogarsza sprawę.
   Nie tak łatwo ożywić trupa. Oczywiście można próbować, ale za chwilę odpadnie mu ręka lub noga.

 3. Więc tak, używam tego distro od paru dni… i na prawdę nie ma do czego się doczepić. Wiadomo że szczytem marzeń było by połączenie się ROSA z Mageia, lecz znając środowisko raczej to nie nastąpi.
  Sama ROSA Fresh jest stabilna i przemyślana, dlatego nie zgodzę się z tymi którzy przywołują trupa Mandriva (bo Mandrake było dobre). Szczególnie że samo ROSA bardziej korzysta z konfiguratorów KDE a nie ManDrakowych…

 4. coraz to bardziej menu programow upodabnia sie do tych z smartfonow, co wogole mi sie nie podoba na komputerach wole klasyczne menu gdzie wiem ze vlc lezy w media a kadu w internet badz kontakty

 5. System nawet ładny i dość szybko działający. To co bez wątpienia każdego przyciąga to wygląd.
  Jednak widząc taki wypas na wstępie można się spodziewać że jak wszytko teraz jest zasłaniane pięknymi wodotryskami które nie mają przełożenia w rzeczywistym działaniu systemu i dostajemy kolorowego bubla który się wiesza oczywiście zawsze pierwsze wersje każdego systemu są dobre a później …

  No i jadnak mnie już odpycha przewijanie całej strony z wielkimi ikonami kolejny system który będzie dążył do tego co na smartphone i tabletach. Nie wspomnę że przeraził mnie znaczek do portalu ” f ” na który się chyba można logować w systemie? Ehh fuj może zaraz na ten portal będziemy wysłać odr razu konfiguracje pulpitu nowy szpan w sieci? Po nasyceniu się dobrze działającym Windows 8 szukam czegoś co jest systemem a nie ładna zabaweczką. Oczywiście wygląd ma dla mnie znaczenia jak np. W openSuse 12.3 po czym zainstalowałem 13.1 i chyba jest gorsze:( tyle tych wersji że aż odpycha a każda ma jakiegoś błędy albo dźwięk albo Skype ehhh

Odpowiedz