Rząd Estonii polega głównie na wolnym oprogramowaniu

Rząd Estonii polega głównie na wolnym oprogramowaniu

przez -
17 1989
Świat

Simm Sikkut z National ICT Policy Adviser Government Office opublikował raport: e-Estonia: open source based o wdrażaniu i wykorzystywaniu przez rząd wolnego i otwartego oprogramowania. Według zebranych tam danych Estonia uzyskała same korzyści i zaoszczędziła sporą ilość pieniędzy. Wszystko, co zostało do tej pory wykonane na rzecz państwa jest dostępne publicznie na licencji EUPL.

Oto obecne dokonania władz:

 • 116 mln cyfrowych podpisów elektronicznych
 • 95% deklaracji podatkowych jest robionych przez internet
 • 25% głosów w wyborach parlamentarnych odbywa się przez internet
 • 98% firm wykorzystuje cyfrowe dane medyczne i elektroniczne recepty, a wszystkie sprawozdania roczne są składane przez internet
 • 90% uczniów studiuje w systemie e-School
 • W gabinetach rządu nie używa się już praktycznie papieru

Potem przedstawiono dokładnie, jak wygląda cała infrastruktura IT. Zapewniane są elektroniczne usługi dla sektora publicznego, punkty dostępowe dla banków, firm telekomunikacyjnych i energetycznych. Cały system kart identyfikacyjnych został opracowany we współpracy z bankami i firmami telekomunikacyjnymi, dzięki czemu jest on bezpieczny, tani i łatwy w użyciu.

Simm Sikkut daje również dobre rady dla innych rządów oraz przedstawia, co Estonia planuje wdrożyć w przyszłości. Warto również odwiedzić portal: e-estonia.com i samemu się przekonać o skuteczności tego systemu.

Podobne artykuły

17 Komentarze

 1. Czekam na podobny ruch ze strony innych rządów, zwłaszcza Polskiego.
  Jeśli
  "95% deklaracji podatkowych jest robionych przez internet"
  to pozwoli na wywalenie całkiem ładnego grona nierobów

 2. A nas się słono płaci i długo wdraża wszystko. Wiadomo, inna skala, ale mimo wszystko.

  @vermid
  Niech Państwo uprości rozliczenia dla obywateli i firm. To jest podstawa do ułatwienia współpracy i realnych oszczędności w wydatkach państwowych (w efekcie naszych).

 3. W POlsce lepiej kupić 'gotowy' soft BigBlue za grube miliony i wydać kolejne miliony na jego przystosowanie do rzeczywistości, niż przerobić projekt OS i zostawić kasę za robociznę w kraju.

 4. […] Z wolnego oprogramowania korzysta silnie rząd Estonii, które uzyskał same korzyści i zaoszczędził sporą ilość pieniędzy. Koronnym dowodem sukcesu dobrego wykorzystania oprogramowania open source, była publikacja kodu źródłowego wewnętrznego systemu elektronicznego głosowania po stronie serwera – evalimine. Estonia wykorzystuje ten system od 2007 roku, z użyciem elektronicznych kart identyfikacyjnych obywateli. Karty te używają Estonian eID (EstEID), w pełni wolnego oprogramowania do szyfrowania transmisji danych. […]

Odpowiedz