Sabayon 11

Sabayon 11

przez -
9 1671
Sabayon

Ogłoszono wydanie systemu Sabayon 11, który opiera się na prekompilowanych paczkach dystrybucji Gentoo. Jego estetyczny wygląd i prostota obsługi sprawiają, że świetnie nadaje się na pulpit domowy. Najnowsza wersja posiada jądro Linux 3.7.4 z sheduler BFQ, GNOME 3.6.2, KDE SC 4.9.5, Xfce 4.10, MATE 1.4, LibreOffice 3.6.3, XBMC 12, GCC 4.6.3, X.Org Server 1.12.4, GRUB 2.0, GIMP 2.8.4, Google MySQL 5.1, Oracle MySQL 5.5 and MariaDB 5.5. Dodano wsparcie dla UEFI Secure Boot, udoskonalono obsługę technologii nVidia Optimus poprzez Bumblebee.

Sabayon 11

Domyślne obrazy do pobrania:

 • CoreCDX – minimalistyczna wersja, która zawiera wszystko, co potrzebne do samodzielnej konfiguracji. Domyślnie posiada menedżer okien Fluxbox
 • HardenedServer – specjalnie przygotowany obraz z jądrem Gentoo Hardened, które jest zbiorem podprojektów, mających wspólne założenia odnośnie bezpieczeństwa. Domyślnym środowiskiem graficznym jest Xfce
 • ServerBase – to obraz do zbudowania systemu serwerowego
 • SpinBase – obraz pozwalający na zbudowanie wersji na desktopy

9 Komentarze

 1. Ostatnio przymierzałem się do X, ale, że po instalacji miałem problem z bootowaniem systemu, to sobie odpuściłem temat. Ciekawe, czy w tym wydaniu będzie lepiej, bo z tego, co się orientowałem, to problem wcale nie był odosobniony. Ktoś już używa? Jak wrażenia?

  • Siemka Ja używam od 9 32bity z kde i wszystko mam ok.Jak dla mnie spoko distro.Po instalacji mamy wszysto co potrzeba.Kodeki,flash itp.W repo znajdziemy prawie każdy program.

 2. Ja używam od 5.Raz ,chyba na 6 i 7 po aktualizacji konieczne było instalowanie od nowa.A od 7 do 10 bez problemowy update.Teraz jeszcze nie aktualizowalem do 11 bo czekam na kde4.10 w repo.No i coś czytałem o problemach sterów amd pod jajem3.7 a nie chce mi sie znowu kombinować.Jak dla mnie to najfajniejsza dystrybucja linuxa.Posiadająca wszystko co trzeba od razu.No i equo jest bardzo proste w obsłudze.

 3. Ja używam od chyba 5 (cały czas z gnome). Teraz już w domu i pracy jako jedyny (no prawie – mam Win pod virtualboxem ale tylko do szczególnych przypadków;).
  Ogólnie radzi sobie bardzo dobrze:
  – bardzo fajny manager pakietów (używam tylko wersji konsolowej)
  – w większości bardzo aktualne wersje oprogramowania i w zasadzie wszystko jest :)
  – dodatkową opcją na plus jest dostęp do portage (w razie potrzeby możemy sobie daną paczkę skompilować pod siebie)
  – żywe i jak najbardziej pomocne środowisko osób na forum ;)
  Oczywiście czasem zdarzają się jakieś wpadki (nie zawsze wszystko żyje po większych aktualizacjach) – ale zwykle szybciutko daje się to naprawić.
  Osobiście polecam każdemu! W zasadzie do wszystkiego. Nie stawiałbym tylko na tym serwera – trochę uciążliwe, bo to rolling distro, a czasem jednak potrzeba coś doinstalować, itp…

Odpowiedz