Sabayon 13.04

Sabayon 13.04

przez -
10 1779
Sabayon

Ogłoszono wydanie systemu Sabayon 13.04, który opiera się na prekompilowanych paczkach dystrybucji Gentoo. Jego estetyczny wygląd i prostota obsługi sprawiają, że świetnie nadaje się na pulpit domowy. Najnowsza wersja posiada jądro Linux 3.8.8 z planistą BFQ i ZFS, GNOME 3.6.3, KDE SC 4.10.2, MATE 1.6, Xfce 4.10, LibreOffice 4.0. System posiada już wsparcie dla UEFI i Secure Boot, a także eksperymentalną obsługę systemd. Udoskonalono szybkość uruchamiania openrc.

Udało się także bez problemów przenieść całą infrastrukturę na GitHub. Katalog /tmp jest teraz montowany na bardzo małym systemie plików tmpfs z opcjami: nodev, noexec, nosuid dla większego bezpieczeństwa. Część egzotycznych programów, które mogły korzystać z /tmp, może się nie uruchamiać i powinno to zostać niedługo naprawione.

Podobne artykuły

10 Komentarze

  • Sam nie wiem, próbowałem właśnie wersję KDE z pendrive. Na plus 2 rzeczy:
   1. Chodzi całkiem sprawnie
   2. Ładny ekran przy uruchamianiu systemu :)
   Tak poza tym jakoś niczym mnie nie zachwyca. Nie podoba mi się dobranie aplikacji, choć to oczywiście można zmienić. Dziwna rzecz, że np. jak chcę wywalić pakiet gtk+ to chce wywalić mi całe KDE o_O Przeglądarka aplikacji też mi sięnie podoba, jakoś taka zamotana choć zrobiona z humorem ;)

  • Właśnie "testuję" . Przeglądarka aplikacji z rzeczywiście z jajem ;) Repozytoria są przeobszerne choć faktycznie zależności są czasem dziwne.. Jakieś szybsze od Kubuntu czy openSUSE nie jest, ale u mnie działa jakby trochę stabilniej (chodzi mi dokładnie o zachowanie otwartego sterownika NVIDII ktory pod Kubutu zupełnie nie spełnia swojej roli). Repozytorium miażdży i pęka w szwach!!

Odpowiedz