Sabayon Linux 9

Sabayon Linux 9

przez -
2 1378
Sabayon

Fabio Erculiani ogłosił wydanie systemu Sabayon Linux 9. System ten opiera się o dystrybucję Gentoo. Sabayon świetnie nadaje się do pracy w domu. Jego nowoczesny wygląd oraz prostota obsługi sprawiły, że stał się bardzo cenioną i lubianą dystrybucją. W najnowszej edycji znajdziemy jądro Linux 3.4, a do wyboru mamy kilka wersji systemu ze środowiskami graficznymi: GNOME 3.2.4, KDE 4.8.3, Xfce 4.10, zarówno 32, jak i 64 bitowe.

Sabayon 9

Jedną z ciekawszych nowości jest wstępne wsparcie systemu plików ZFS, które nie zostało w pełni zaimplementowane ze względu problemów licencyjnych. Dostępne mamy jądro Linux z PAE dla systemów 32 bitowych, które posiadają więcej, niż 3GB RAM. Z aplikacji dodano LibreOffice 3.5.3, Firefox 13, Thunderbird 13 oraz Rigo. Ta ostatnia to aplikacja graficzna do zarządzania pakietami pod systemem. Posiada RigDaemon, który jest usługą systemu dbus, niezależną bibliotekę interfejsu użytkownika oraz interfejs napisany w Gtk3.

Sabayon 9 - Rigo

Pojawił się także profil Gentoo Hardened, który odpowiada za bezpieczeństwo bazowych pakietów systemu. Planowane jest dodanie w przyszłości jądra opartego o ten profil.

Podobne artykuły

2 Komentarze

    • Zainstalowałem i całkiem fajnie się sprawuje. Bardzo dobrze dopracowana wersja z KDE. Po próbach instalowania Kubuntu i OpenSuse z KDE zawsze była masa problemów i błędów – Sabayon jest póki co – najlepiej dopracowaną dystrybucją jeśli chodzi o środowisko KDE. Wszystko pracuje ładnie, sprawnie, szybko. Dobry system dla tych, co chcą aby system po prostu działał. Jedyna wada to manager oprogramowania Rigo – wiesza się czasami i nie jest stabilnym punktem tej dystrybucji. Lepiej oprogramowanie instalować ręcznie poleceniem equo (Rigo to nakładka która korzysta z tego polecenia). Instalacja systemu prosta, prostsza niż Ubuntu. W ubuntu 12.04 jest trochę bogatsza baza pakietów, ale jeśli chodzi o jakość dystrybucji i dopracowanie, to według mnie Sabayon jest troszkę lepiej dopracowany. Na twardym dysku mam obecnie dwa distro: Minta i Sabayona którego obecnie testuję i jakościowo dystrybucje oceniam na podobnym poziomie.

Odpowiedz