Safecast X – wolny odpowiednik licznika Geigera

Safecast X – wolny odpowiednik licznika Geigera

przez -
4 1421
Safecast

Safecast X, to projekt który ma na celu zbudowanie wolnego odpowiednika licznika Geigera. Został on rozpoczęty przez kontrybutora BoingBoing – Seana Bonnera, zaraz po tragicznym wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima. Autorem urządzenia jest haker Xboksa Andrew „Bunnie” Huang, który udostępnił całą dokumentację i kod na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0. Dodatkowo zrobiono także kampanię Kickstarter, w której należało uzbierać 4 tys. dolarów. Odzew społeczności okazał się, jak zwykle świetny bo uzbierano aż 104 268 dolarów, czyli ponad 25 razy więcej, niż zakładano.

Safecast X

Urządzenie Safecast X potrafi wykryć promieniowanie alfa, beta, gamma i posiada wyświetlacz OLED, akcelerometr, sześć przycisków oraz port microUSB do ładowania baterii i transferu danych. Informacja o wzrastaniu promieniowania wydobywa się przez specjalny głośnik lub słuchawki, podłączone do portu 3.5mm jack. Zawarty w środku procesor pozwala na wyświetlanie obrazu i zapis w pamięci logów.

Safecast X Safecast X

Planowania jest masowa produkcja urządzenia, zaraz po tym, jak przejdzie ono ostatnie testy jakościowe. Wpierw pojawi się ono na rynku japońskim, gdzie następnie będzie można je zamówić przez internet.

4 Komentarze

Odpowiedz