Samsung platynowym członkiem Linux Foudantion

Samsung platynowym członkiem Linux Foudantion

przez -
7 559
Linux Foundation

Linux Foundation poinformowała, że gigant elektroniki użytkowej, firma Samsung, stał się platynowym członkiem organizacji, co jest najwyższym możliwym poziomem członkostwa. Owy status pozwoli Samsungowi zająć jedno stanowisko w radzie kierowniczej fundacji. Aktualnie oferowane są trzy poziomy członkostwa dla firm: srebrny, złoty i platynowy, a każdy wiąże się z uiszczeniem rocznej składki na rzecz stowarzyszenia. Status platynowego członka upoważnia firmę do zasiadania w radzie kierowniczej, co kosztuje pół miliona dolarów. Samsung wcześniej był “tylko” srebrnym członkiem, aż do dzisiejszej aktualizacji.

Samsung jest już siódmym platynowym sponsorem, a przy stole zasiądzie obok przedstawicieli IBM-a, Intela czy Qualcomma. Samsung wykorzystuje Linuksa w różnych zastosowaniach, ale szczególną uwagę skupia na urządzeniach mobilnych. WonJoo Park, wicedyrektor firmy w specjalnym oświadczeniu stwierdził:

Firma oczekuje większej współpracy nad naszym Linuksowym portfolio, co pozwoli wesprzeć ogólny rozwój Linuksa.

Samsung jest także największym dostawcą smartphonów z Androidem, który jednak należy do Google. Od jakiegoś czasu firma wraz z Linux Foundation i Intelem pracuje nad autorskim systemem dla smartfonów – Tizenem, który ma zastąpić MeeGo – dziecko z poprzedniego małżeństwa Intela i Nokii. Samsung w swoim portfolio posiada również niszową Badę, system bazujący na BSD z elementami oprogramowania GNU.

 • quest

  Tutaj fajnie wyjaśniono zawiłości z LiMo, Mobilnem, Meamo, MeeGo i Tizenem.
  http://www.dobreprogramy.pl/Krogulec/Moblin-Maemo

  • TomJ

   Reklamowanie konkurencji? Nieładnie :] Zresztą DP to trollowski serwis.

  • quest

   Kolego, jak na razie jedynym trollem to jesteś ty. A podrzucenie linku to jeszcze nie reklama.

 • Samsung z Tizenem może być pewną szansą dla Linuksa i stworzenia pewnej konkurencji w systemach mobilnych.

  • mikolajs

   A Android nie jest już linukem?
   Tizen nie wygląda już tak dobrze jak MeeGo. Koncepcyjnie nie różni się od nieudanego WebOSa. Aplikacje pisane w JavaScript będą jeszcze bardziej muliste niż w Java. A mało kto będzie chciał robić natywnie w Enlighment. W MeeGo można było używać zarówno Gtk+ jak i Qt.
   Ciekawe, że na desktopach które są o wiele wydajniejsze niż komórki, języki z VM nie za bardzo się rozpowszechniły, a na komórkach dominują. Myślę, że gdyby powstała solidna platforma sprzętowa to taki system jak MeeGo pokazałby swoje zalety i mógłby znaleźć wielu klientów. Szkoda, że Nokia zmarnowała szanse.

  • 123qwe

   Mysle, ze aplikacje bedzie mozna pisac w dowolnym jezyku a poprostu przy jej instalacji doinsaluja sie zaleznosci (nie powinno byc problemem doinstalowanie perla, pythona, QT czy też dowolnego innego jezyka / bibliotek) przeciez to linux :) A VM i biblioteki Enlighment beda poprostu domyslnie preinstalowane.

 • Pingback: Korea Linux Forum | OSWorld.pl()