Samsung UEFI i problemy z laptopami

Samsung UEFI i problemy z laptopami

przez -
8 2140
Konsola katalog

Matthew Garrett, który zajmuje się projektem Shim Secure Boot, otrzymał niedawno kilka maili, w których użytkownicy skarżyli się na uszkodzenia laptopów Samsunga, na których był zainstalowany Linux. Po kontakcie z Gregiem Kroah-Hartmanem, który pracuje przy sterowniku samsung-laptop odkryto, że sterownik w dziwny sposób manipuluje kodem firmwaru w kości, która przechowuje UEFI i BIOS, a w konsekwencji doprowadza to do uszkodzenia sprzętu.

Podatne na tego typu problemy były laptopy z serii 300E5C, 530U3C, 700Z3C, 700Z5C, 700Z7C i 900X4C. Zrobiono natychmiast poprawkę do jądra Linux 3.2.38, 3.7.6 i 3.8-rc6, która dezaktywuje sterownik samsung-laptop, podczas uruchamiania poprzez UEFI, aby zapobiec uszkodzeniom. Zalecono nawet, aby przełączyć się na tryb kompatybilności BIOS, jeżeli jest to jeszcze możliwe.

Matthew Garrett nadal drążył problem i odkrył, iż owa podatność występuje również w systemach Windows. Napisał w tym celu specjalny program, który wykonuje się z prawami administratora i w konsekwencji wyłącza laptopa, na tyle że nie jest on w stanie wystartować. Problemem okazały się zmienne UEFI, przechowywane w wolnej przestrzeni pamięci, gdzie poprzez zapisanie zbyt dużej ilości danych, laptop po prostu nie chce się uruchomić.

Nadal do końca nie wiadomo, co jest przyczyną aż takich problemów, mimo odkrytych podatności. Temat jest drążony przez deweloperów Windowsa, Samsunga i Linuksa.

8 Komentarze

Odpowiedz