Samsung uwalnia kod źródłowy systemu plików exFAT

Samsung uwalnia kod źródłowy systemu plików exFAT

  przez -
  13 662
  Samsung
  Samsung z udziałem Software Freedom Conservancy ogłosili udostępnienie pełnego kodu źródłowego systemu plików exFAT. Został on stworzony przez Microsoft na potrzeby nośników zewnętrznych. Jego zaletą w stosunku do FAT32, to rozmiar pojedynczego pliku wynoszący 16 eksabajtów, a także rozmiar klastra, który można zwiększyć do 32 MB. Do tej pory istniały jedynie projekty fuse-exfat i exfat-utils, które korzystały z FUSE.

  Na stronie opensource.samsung.com, w dziale Mobile -> Others znaleźć można konkretne pliki. Pozostaje teraz jedynie czekać, co w tym wypadku zadecyduje Linus Torvalds oraz reszta deweloperów Linuksa.

  • tomimaki

   Co zrobi Torvalds oraz reszta deweloperów Linuksa?
   Nic, bo patenty ma Microsoft. Samsung zabezpieczył tylko siebie.

   • Kaleson

    Na ich miejscu nawet bym tego nie dotykał.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_v._TomTom

   • Razi

    I tak oto MS rządzi rynkiem: mając popularny dekstopowy OS wprowadza i promuje nowy własny system plików po to, by inni płacili i nie usłyszeli o darmowych alternatywach. A jeśli ktoś zdecyduje się na darmową alternatywę, utrudni tylko życie użytkownikom tego OSu bo MS tej alternatywy u siebie nie chce.

  • krzabr

   Jedno pytanie, czemu wydano go na GPL ?
   Boją się pozwów czy samsung chce mieć pełną kontrolę nad tym kodem ?

   • pijaczek

    Raczej chcą, aby weszło to do jądra, tak jak Microsoft wydający swoje sterowniki do wirtualnej maszyny z licencją GPL.

   • krzabr

    Równie dobrze mogliby wydać je na liberalnej licencji, stąd pytam bo wydanie tego na gpl utrudni przeportowanie tego fsa do innych osów

   • pijaczek

    Dla samsunga inne OSy się nie liczą i nie mają najmniejszego powodu, aby wspierać ich rozwój.

   • krzabr

    I wszystko jasne, dzięki :)

  • o_O

   I tak Samsungowy F2FS miażdży wszystkie te faty. Samsung powinien zmuszać użytkowników windows do instalacji sterownika do tego systemu plików przy korzystaniu z ich produktów. W końcu microsoft też by zmiękł i dodał wsparcie, bo inaczej będzie dostarczał coraz bardziej wybrakowany systemik operacyjny.

   Microsoft nie nawet jest w stanie stworzyć porządnego systemu plików, ani na pamięci masowe (żałosne odmiany fata), ani do poważnych zastosowań z journalingiem (żałosny ntfs).
   Podczas gdy świat OpenSource ma kilka świetnych rozwiązań, wszystkie praktycznie się nie fragmentujące, a więc nie wymagające defragmentacji.

   Microsoft zdycha.

   • jon

    @o_0
    "I tak Samsungowy F2FS miażdży wszystkie te faty"
    "..żałosne odmiany fata.."
    "…żałosny ntfs…"
    Potrafisz uzasadnić swoje powyższe opinie rzeczowymi argumentami?

   • Razi

    "I tak Samsungowy F2FS miażdży wszystkie te faty"
    F2FS rozwijany od samego początku jako wolny od wszelkich umów – implementujesz i masz; zapewnia podstawową funkcjonalność z wystarczającymi do tych zastosowań zabezpieczeniami
    "..żałosne odmiany fata.."
    Sztywny sypiący się nieprzemyślany FS "byle by działał, co z tego że za 3 lata będzie bezużyteczny", exFAT nieco eliminuje te problemy, ale… licencja.
    "…żałosny ntfs…"
    FS "do wszystkiego", w realu niezbyt nadający się do profesjonalnych zastosowań bez dodatkowych zabezpieczeń, ani na urządzenia przenośne, które aż takiego skomplikowanego i ociężałego FSa nie potrzebują.

  • wwtt

   Może to ma jakiś związek z Tizenem?