Energooszczędne rozwiązania w postaci kompaktowych płyt głównych, to ostatnimi czasy bardzo dochodowy rynek. Zdominowała go praktycznie firma Intel, jak tylko pokazała światu swojej procesory Atom. Okazało się jednak szybko, iż nowa rodzina może i nadaje się do prostych zastosowań, jednakże niedomaga na wielu polach, jak choćby multimedia. Producenci zaczęli zatem łączyć procesory Atom z rozwiązaniami nVidia ION, co znacząco polepszyło ich zastosowania.

AMD postanowiło powalczyć o ten rynek i po niedługim czasie zaprezentowało światu technologię FUSION, a wraz z nią platformy Llano, Ontario i Brazos. Pierwsze rozwiązanie jest to najwyższa półka przeznaczona na desktop pod podstawkę FM1. Drugie to procesory stricke na rynek mobilny, natomiast ostatnim zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

AMD E-350

Procesor posiada dwa rdzenie Zecate, oparte o architekturę Bobcat, każdy o taktowaniu 1600MHz. Na rdzeń przypada 32KB cache L1, zaś cache L2 – 512KB. Aby obniżyć pobór mocy wyposażono go jedynie w 64-bitowy kontroler pamięci. Procesor został wykonany w 40nm procesie technologicznym i posiada TDP 18 Wat.

AMD zintegrowało także kartę graficzną Radeon HD 6310, która jest taktowana z szybkością 500MHz. Posiada ona układ UVD 3.0, wspomagający kodowanie i renderowanie materiałów wideo, przez co odciążany jest procesory.

Całość dopełnia chipset Hudson-M1 (A50M), który obsługuje szynę PCI-X Gen 1 x4, 6 × 6 Gbit/s SATA II, do 14 portów USB 2.0, a jego TDP wynosi 4,7 Wat. Udostępnia on także kodek dźwiękowy oraz kartę sieciową

AMD Hudson-M1

Pure White Fusion E350

Dzięki uprzejmości polskiego oddziału SAPPHIRE otrzymaliśmy do testów model Pure White Fusion E350. Sprzęt został do nas dostarczony w ładnym białym opakowaniu.

Płyta główna jest formatu mini-ITX i posiada procesor AMD E-350. Jej wymiary wynoszą 170 x 170 mm, co pozwala na budowę niedużych komputerów. W komplecie dostajemy 2 kable SATA III, zaślepkę, książeczkę oraz sterowniki na CD. Procesor jest chłodzony radiatorem z małym wiatraczkiem, natomiast chipset posiada sam radiator.

Na tylnym panelu znajdziemy 4 porty USB, port LAN, D-SUB, DVI-D, HDMI oraz gniazda wej/wyj audio. Za obsługę portu LAN odpowiada układ Marvell Yukon Optima 88E8059, natomiast 6-kanałowym dźwiękiem zajmuje się Realtek ALC662.

Sapphire Pure White Fusion E350 - płyta główna

Producent umieścił na laminacie 24-stykowe złącze zasilania ATX oraz 4 pinowe złącze zasilania procesora, 2 banki z obsługą pamięci DDR3 do 8GB, jedno złącze PCI-Express x16 oraz cztery porty SATA 3.0.

Platforma testowa

Podzespół Model Dostarczył
Procesor AMD Fusion

AMD E-350

AMD
Płyta główna Sapphire Pure White Fusion E350 - płyta główna

Sapphire PURE White E350

Sapphire
Pamięć GoodRam DDR3 4GB 1333MHz

GoodRam DDR3 4GB 1333MHz

OSWorld - logo kwadratowe
Karta graficzna Gigabyte GV-N96TZL-512I

Gigabyte GF9600GT

OSWorld - logo kwadratowe
Dysk twardy Hitachi HTS54251

Hitachi HTS54251 – 120GB

OSWorld - logo kwadratowe
Zasilacz Corsair CX600

Corsair CX600 600W

OSWorld - logo kwadratowe
Komputer 1 Sapphire Edge-HD

Sapphire Edge-HD

OSWorld - logo kwadratowe
Monitor Acer V193

Acer V193

OSWorld - logo kwadratowe
System operacyjny Xubuntu - nowe logo

Xubuntu 11.10

Canonical

Oprogramowanie testowe

Do testów został wykorzystany pakiet Phoronix Test Suite 3.8, Xubuntu 11.10, jądro Linux 3.0.0-16-generic, X.Org Server 1.10.4, Xfce 4.8, sterowniki nVidia ForceWare 295.40, AMD Catalyst 11.8 – fglrx 8.88.7, kompilator GCC 4.6.1, system plików Ext4 oraz rozdzielczość 1280 x 1024. W ustawieniach BIOSu nic nie zmienialiśmy. Wszystko było na domyślnych ustawieniach do producenta.

 • Kompresja 7-zip
 • Kompresja LZMA
 • Kodowanie FLAC
 • Kodowanie x264
 • Kodowanie FFmpeg
 • CacheBench
 • Stream
 • RAM Speed
 • BYTE – bada ogólną wydajność procesora, podsystemu pamięci i reszty sprzętu
 • Dcraw – konwersja obrazów RAW do PPM
 • OpenSSL
 • John The Ripper
 • Szyfrowanie GnuPG
 • Unigine Heaven
 • Lightsmark – program symuluje grafikę 3D z globalnym oświetleniem w czasie rzeczywistym, cienie penumbra, prawdziwe kolory i ponad 220000 trójkątów
 • OpenArena
 • PyBench
 • HDDParm Read
 • IOzone – test wydajności dysku i systemu plików
 • Super Pi

Pierwsze wrażenia

Po zainstalowaniu systemu Xubuntu 11.10 64 bity, zrobieniu aktualizacji i pobraniu odpowiedniego oprogramowania, mogliśmy w końcu normalnie korzystać ze sprzętu. Uruchamianie z dysku trwa w miarę szybko, bo niecałe 30 sekund. Korzystanie z przeglądarki internetowej nie nastręcza większych problemów, tak samo edytor tekstu. Gorzej wypada natomiast otwieranie Centrum Oprogramowania, które trwa naprawdę długo, Instalacja programów natomiast jest w miarę szybka.

Odtwarzanie wideo w HD

Odtwarzania materiału wideo w jakości 1080p nie stanowi problemu, o ile przerzucimy wszystkie czynności na kartę graficzną. Trzeba doinstalować biblioteki VA-API, które odpowiadają za akcelerację wideo i audio na kartach AMD. Decydując się także na opcję z dedykowaną kartą graficzną w postaci nVidia, w naszym przypadku to 9600GT, mogliśmy skorzystać z technologii VDPAU, po doinstalowaniu odpowiednich bibliotek. W programie VLC trzeba wybrać opcję – Używaj dekodowania wspomaganego przez GPU. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to procesor będzie obciążony na minimum.

Flash

Korzystanie z YouTube jest w miarę przyzwoite. Wszystko chodzi bez żadnego problemu, nie ma jakiś większych awarii. Czasami na zewnętrznych kartach nVidia występuje problem niebieskich twarzy. Jest on znany od bardzo dawna i firma nie spieszy się z jego rozwiązaniem. Aby zaradzić temu, trzeba wyłączyć w opcjach przyspieszenie sprzętowe, po czym zrestartować przeglądarkę.

Gorzej się ma sprawa z grami flashowymi. Po włączeniu dowolnej aplikacji, możemy zauważyć porządne klatkowanie i cięcia obrazu. Nie pomogło dodanie innej karty graficznej na porcie PCI-Express.

Temperatury i głośność

Producent deklaruje maksymalny pobór mocy na 25W, natomiast w spoczynku do 10W. Podczas naszych testów wynik ten kształtował się podczas grania, czy odtwarzania wideo w wysokiej rozdzielczości od 15 do 20 Wat, natomiast podczas pracy na pulpicie w okolicach 8 – 10 Watów. Wentylator nie był uciążliwy, jednakże można było zrobić większe, pasywne chłodzenie lub zastosować odpowiednio większy wentylator z mniejszą liczbą obrotów.

Sapphire Pure White Fusion E-350 - temperatura pracy - procesor

Sapphire Pure White Fusion E-350 - temperatura pracy - karta graficzna

Sapphire Pure White Fusion E350 - kompresja 7-zip

Sapphire Pure White Fusion E350 - Kompresja LZMA

Sapphire Pure White Fusion E350 - Kodowanie FLAC

Sapphire Pure White Fusion E350 - Kodowanie x264

Sapphire Pure White Fusion E350 - Kodowanie FFmpeg

Sapphire Pure White Fusion E350 - CacheBench - Test Read

Sapphire Pure White Fusion E350 - CacheBench - Test Write

Sapphire Pure White Fusion E350 - CacheBench - Test Read-Write-Modify

Sapphire Pure White Fusion E350 - Stream - Test Copy

Sapphire Pure White Fusion E350 - RAMSpeed - Test Copy

Sapphire Pure White Fusion E350 - BYTE - Dhrystone 2

Sapphire Pure White Fusion E350 - Dcraw

Sapphire Pure White Fusion E350 - Lightsmark

Sapphire Pure White Fusion E350 - OpenArena

Sapphire Pure White Fusion E350 - Unigine Heaven

Sapphire Pure White Fusion E350 - OpenSSL

Sapphire Pure White Fusion E350 - GnuPG

Sapphire Pure White Fusion E350 - John The Ripper - Traditional DES

Sapphire Pure White Fusion E350 - John The Ripper - MD5

Sapphire Pure White Fusion E350 - John The Ripper - Blowfish

Sapphire Pure White Fusion E350 - Super Pi - Próbka 8M

Sapphire Pure White Fusion E350 - PyBench

Sapphire Pure White Fusion E350 - HDParm Read

Sapphire Pure White Fusion E350 - IOzone - 64kB - 8GB

Sapphire Pure White Fusion E350 - IOzone - 1MB - 8GB

Podsumowanie

Płyta główna z wyglądu i wielkości jest naprawdę ciekawa. Można złożyć całkiem przyzwoity zestaw, który będzie niewidoczny dla oka, w miarę cichy i chłodny. Dodatkowy port PCI-Express pozwoli nam dołożyć zarówno kartę graficzną, jak i szybki dysk SSD. Jeżeli chodzi o porównanie do Sapphire Edge-HD3, to mamy mieszane uczucia. W wielu testach wygrywał on, w innych nasza płyta główna. Jeżeli ktoś potrzebuje przenośnego sprzętu, gdzie będzie mógł go zabrać ze sobą, to najlepiej jest brać Edge-HD3. Dla osób, które potrzebują jednostki do późniejszej rozbudowy, świetnie nada się Pure White Fusion E350.

Zalety:

 • W miarę przyzwoity procesor
 • Można pograć w proste gry 3D
 • Wsparcie technologii VA-API
 • Mały pobór prądu
 • Duża ilość portów SATA
 • Cena
 • Port PCI-Express dla zewnętrznej karty graficznej

Wady:

 • Słaba karta graficzna
 • Kiepskie sterowniki pod Linuksa
 • Kiepskiej jakości wentylator
 • Mała ilość portów USB, jak na taką jednostkę

17 Komentarze

  • Jeżeli zastosujemy odpowiednią wentylację w obudowie, jak to ma miejsce w serwerowych płytach głównych, gdzie procesory mają pasywne radiatory, odpowiednio dostosowane do kształtu, to tak :) Ale jak poszukasz w necie to znajdziesz kilka konstrukcji chłodzonych pasywnie :)

  • Zależy do czego potrzebujesz takiego komputera. Jeśli ma służyć głownie do oglądania filmów, słuchania muzyki i internetu to Atom z ION2 da radę. Bo już sobie nie pograsz na takim sprzęcie.
   Używam ION-a z atomem już od ponad roku i do tego co używam mi wystarcza. Choć zapewne w przeciągu najbliższych 6 miesięcy szykuje się zakup czegoś mocniejszego ;)

 1. […] Projekt Coreboot otrzymał właśnie wstępną obsługę procesorów APU – AMD Kabini. Sercem tego APU są rdzenie Jaguar, a ich rynkiem docelowym są małe komputery, subnotebooki oraz cienkie klienty. Pliki, które dodają tą obsługę to: AGESA wrapper, the Northbridge wrapper i zmodyfikowany Hudson Southbridge wrapper. Architektura Jaguar jest udoskonaloną wersją architektury Bobcat, a rok temu mieliśmy okazję testować Sapphire PURE White Fusion E350 pod Linuksem. […]

Odpowiedz