Scribus 1.4.2

Scribus 1.4.2

przez -
5 611
Narzędzia graficzne, grafika

Scribus Team ogłosił wydanie Scribus 1.4.2, programu DTP do tworzenia publikacji łączących tekst i grafikę dla Linuksa i innych odmian Uniksa, włącznie z systemem Mac OS X i Windows. Scribus pozwala na wykorzystywanie czcionek TrueType, Type 1 i OpenType, definiowanie kolorów w standardach RGB i CMYK, wykorzystywać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach SVG, EPS, PSD, TIFF, JPEG, PNG. Umożliwia także generowanie elektronicznych publikacji w formacie PDF (również formularzy).

Pojawił się wielosystemowy nowoczesny słownik do sprawdzania pisowni, który bazuje na Hunspellu i jest podobny do tego z LibreOffice. Scribus wykrywa także istniejące w systemie słowniki, nawet te od Hunspella i LibreOffice. Jeżeli jakiegoś nie ma, to można go pobrać poprzez menu Scribus Preferences. Sprawdzanie pisowni działa również ze Story Editor.

Dużą zaletą jest 64 bitowa wersja dla Microsoft Windows, dzięki czemu Scribus może wykorzystać potencjał dużej ilości pamięci. Zaktualizowano Pomoc Online, tłumaczenia, dokumentację