Scribus 1.4.2

Scribus 1.4.2

przez -
5 544
Narzędzia graficzne, grafika

Scribus Team ogłosił wydanie Scribus 1.4.2, programu DTP do tworzenia publikacji łączących tekst i grafikę dla Linuksa i innych odmian Uniksa, włącznie z systemem Mac OS X i Windows. Scribus pozwala na wykorzystywanie czcionek TrueType, Type 1 i OpenType, definiowanie kolorów w standardach RGB i CMYK, wykorzystywać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach SVG, EPS, PSD, TIFF, JPEG, PNG. Umożliwia także generowanie elektronicznych publikacji w formacie PDF (również formularzy).

Pojawił się wielosystemowy nowoczesny słownik do sprawdzania pisowni, który bazuje na Hunspellu i jest podobny do tego z LibreOffice. Scribus wykrywa także istniejące w systemie słowniki, nawet te od Hunspella i LibreOffice. Jeżeli jakiegoś nie ma, to można go pobrać poprzez menu Scribus Preferences. Sprawdzanie pisowni działa również ze Story Editor.

Dużą zaletą jest 64 bitowa wersja dla Microsoft Windows, dzięki czemu Scribus może wykorzystać potencjał dużej ilości pamięci. Zaktualizowano Pomoc Online, tłumaczenia, dokumentację

 • Rafał

  Kiedyś przez chwilę pracowałem na nim. Przyjemny program, choć nie tak rozbudowany jak QuarkXpress lub InDesign. Ale do małych i średnich projektów – w sam raz. Idealny do nauki podstaw DTP. Jak ktoś przejdzie ten etap i zapragnie więcej, może się przesiąść na komercyjne programy (QuarkXpress, InDesign) albo wziąć się za LaTeXa! LaTeX to potęga – jest trudny i trzeba czasu żeby go dobrze przyswoić, ale poświęcony czas opłaci się.

 • RokU

  Nie rozumiem. Czym jest to DTP? Czym się to różni od Worda?

  • Mirosław Zalewskich

   Mniej więcej tym, czym Paint różni się od Photoshopa. Aplikacje DTP są przeznaczone dla profesjonalistów zajmujących się składem i łamaniem publikacji. Word to program ogólnego przeznaczenia pozwalający tworzyć dowolne teksty, z koncentracją na krótszych z nich.

  • Rafał

   Ile Ty masz lat? Nie możesz poszukać na Google co to jest "DTP" ? Masz minusa za głupie pytania!