SDDM zalecane dla KDE Plasma 5

SDDM zalecane dla KDE Plasma 5

przez -
10 1649
KDE

David Edmuson zajmujący się rozwojem KDE Plasma 5 powiadomił na swoim blogu, że menedżer logowania KDM został całkowicie porzucony. Powodem tej decyzji jest bardzo stary kod, którego czasy sięgają XDM z roku 1988. Postanowiono skupić się na aktualnie rozwijanym lekkim menedżerze SDDM, opartym o technologie: QML, QT 4, PAM (do uwierzytelniania sesji) oraz Xlib (do komunikacji z X Serverem). Pierwsze wzmianki o zmianie pojawiły się w marcu 2013 roku, kiedy to Aaron Seigo rozpoczął dyskusję nad tym, jakiego rodzaju menedżer logowania zostanie użyty w Plasma Workspaces 2.

SDDM jest dość młodym projektem i wywodzi się bezpośrednio z LightDM, z którym współdzielił kod. Jednakże David Edmundson i reszta zespołu zdecydowali się samodzielnie rozwijać SDDM, jako nowy menedżer logowania. Będzie on domyślnie dostarczany z KDE Plasma 5.2.

 • Tomasz

  “SDDM jest dość młodym projektem i wywodzi się bezpośrednio z LightDM, z którym współdzielił kod.”

  czy aby na pewno?

  • anty o-O

   Udowodnij, że ty masz racje

  • mikolajs

   Trochę logiki. @Tomasz niczego nie twierdzi, po prostu ma wątpliwości. Jak chcesz to mu wyjaśnij.

  • aix

   W artykule nie ma błędu.

  • pavbaranov

   Cóż, błędów w tym artykule jednak sporo jest.

   Pierwsze wzmianki o SDDM nie pojawiły się w marcu 2013, “kiedy to Aaron Seigo rozpoczął” o czymś dyskusję, ale 19.01.2013 został udostępniony kod; tego samego dnia pojawił się też artykuł na phoronix.org http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTI3ODc

   SDDM nie jest oparty o QT4 (coś takiego zresztą nie istnieje). Obecnie, po usunięciu wsparcia dla Qt4 (jakieś 3 miesiące temu) daje się go zbudować wyłącznie z użyciem bibliotek Qt5 (wcześniej było można z Qt4, potem zarówno z Qt4, jak i Qt5).

   Także wątpliwości budzi owe “wywodzenie się” i “dzielenie kodu” z LightDM. SDDM powstał – przynajmniej wszędzie tak jest to przedstawiane – jako samodzielnie pisany DM “from scratch” (czyli raczej bez oparcia się o jakiś dostępny już kod). Można sobie kod porównać: http://bazaar.launchpad.net/~lightdm-team/lightdm/trunk/files i https://github.com/sddm/sddm Inna sprawa, że gdyby w istocie SDDM dzielił kod z LightDM to gdzieś winna być informacja o “wkładzie” a raczej poszanowaniu praw autorskich Roberta Ancella, a tych próżno szukać. No, chyba, że przyjmiemy, że Abdurrahman Avci jest plagiatorem :)
   Może jednak Autor byłby łaskaw podać źródła swoich wypowiedzi.

 • Pingback: Kit – zmiana nazwy, zmiana repozytoriów, wolne/GNU Ubuntu | mySwiat()