Skype 4.3 z widżetem rozmowy i ulepszonym grupowym czatem

Skype 4.3 z widżetem rozmowy i ulepszonym grupowym czatem

przez -
25 1914
Skype

Microsoft ogłosił wydanie Skype 4.3 dla Linuksa, aplikacji do rozmów głosowych i wideokonferencji. Sieć jest oparta na systemie superwęzłów uruchomionych na dedykowanych serwerach zarządzanych przez Microsoft. Umożliwia oprócz rozmów VoIP także dzwonienie na numery telefonii stacjonarnej oraz komórkowej. Możemy również wysyłać SMSy oraz faksy.

Zmieniono główny ekran logowania, który wygląda dokładnie tak samo, jak ten pod Windows. Wszystkie elementy są wyśrodkowane oraz mamy pełną możliwość korzystania z konta Skype, jak i Windows Live.

Po zalogowaniu się w głównym oknie czatu zobaczymy nowy pasek narzędziowy, podobny do tego z Windows. Pozwala ona na rozwinięcie menu, dodanie nowego kontaktu, rozpoczęcie rozmowy oraz podgląd ostatnich transferów plików.

Skype 4.3 - okno główne

Ikony akcji, przeznaczone do pisania i rozmów zostały zmienione na całkowicie płaskie, dzięki czemu wyglądają o wiele milej.

Skype 4.3 - rozmowa głosowa

Dodano także małe okienko rozmowy, znane z systemu Windows, które integruje się ze stylem danego środowiska graficzne. To samo poczyniono z powiadomieniami o wiadomościach, ale wygląd jest uzależniony także od użytego pulpitu.

Skype 4.3 - małe okienko rozmowy

Dodano obsługę PulseAudio 3.0 i PulseAudio 4.0, które stały się od teraz domyślnymi interfejsami dźwięku.

Grupowy czat otrzymał sporo udoskonaleń:

 • Można wysyłać i odbierać wiadomości od znajomych, którzy są niedostępni
 • Można otrzymywać wiadomości, nie używając aktywnie Skype
 • Kiedy jesteśmy niedostępni i wyślemy wiadomości, są one automatycznie kolejkowane do wysłania
 • Otrzymamy powiadomienie, kiedy przyjdzie do nas nowa wiadomość
 • Historię można przeglądać na wielu urządzeniach
 • Wiadomości są synchronizowane na wielu urządzeniach

 • Jakub Konieczny

  Oby tylko nie wprowadzali tego jednookienkowego płaskiego jak deska brzydkiego stylu.

  • Ollbi

   Oby go jak najszybciej dodali, jako opcję bo mnie irytuje brak tego pod Linuksem. W jednym oknie wszystko jest chociaż uporządkowane, bez zalewu wielu okien, podczas rozmowy z kilkoma osobami.

  • Jakub Konieczny

   Przecież jest okno z „ostatnimi rozmowami”. Zamiast typowych zakładek, z lewej lista prowadzonych rozmów. Nawet lepsze niż zakładki.

  • Ollbi

   To nie jest to samo co pod Windows :)

  • Jakub Konieczny

   Na szczęście, te rozwiązanie mi się dużo bardziej podoba.

  • mikolajs

   Jak chcesz mieć tak samo jak na Windows to po prostu nie uruchamiaj niczego innego niż Windows ;)

 • Ollbi

  Nadal brakuje trybu jednego okna, co bardzo smuci.

 • tomek

  reklamujcie jeszcze Adobe flash player łebki

  • gość

   Niestety jak jestem za otwartym oprogramowaniem, to muszę się nie zgodzić z jechaniem po zamkniętych Skype i Flashu.
   Skype z powodu jednej opcji: Możliwości połączenia za pełnym ISP NATem, gdy nie ma się własnego IP i nie można przebić portów. Nie słyszałem by któryś otwarty program do rozmów audio/video miał możliwość działania zza takiego muru. Większość próbuje zablokowany router ISP konfigurować z UPnP.
   Flash – z powodu nie tyle popularności, co kiepskiej alternatywy na poziomie twórcy. We Flashu, w przeciwieństwie do HTML5, grafik nie musi mieć magisterki z informatyki. Łatwego środowiska również brakuje. Wymagania HTML5 dla klienta są w typowych zastosowaniach nieco większe, i nie chodzi mi tylko o kwestię kodeków. Ponadto powiedzmy głośno: Flash jest w pewnym stopniu zreverse-engineerowany. Oficjalnie twórcy alternatyw dostają przekazy od UFO, ptaszki im ćwierkają czy doznają objawień, ale wiadomo jak to na prawdę wygląda.

 • kuba

  Może za 300 lat wydadzą wersję 64 bitową.

 • y4s

  Chyba powinno byc “Wymuszono obsluge pulse audio”.
  Powodzenia im zycze z tym PA, “wywalili” alse, to tak jakby ubuntu przestalo calkowicie korzystac z debianowskich paczek. PA zawsze i na kazdej dystrybucji powodowalo zmiane dzwieku (obnizenie jakosci) do tego jakies dziwne stukniecia (jak przesterowany dzwiek, nawet na niskich ustawieniach wzmocnienia), a ktos kto gra uzywajac do tego jeszcze sluchawek tym bardziej nie bedzie mial oporow by to wylaczyc lub usunac calkiem. Glebsza konfiguracja ktora powinna byc zbedna (bo mialo byc przeciez latwiej, prosciej) nic nie daje.

  Po tym wszystkim mozna odwiedzic fora i dowiedziec sie, ze PA jest bardzo dobre i latwe itd itp a kazdy kto ma z nim problemy to troll… Od tylu lat co korzystam z tej zlej ALSY, tyle samo nie mialem z nia nigdy wiekszych problemow, ba nawet jej nie konfiguruje magicznymi plikami.

  • Krystian Juskowiak

   Również nie wiem dlaczego pomimo tylu lat, nadal jest tyle zachodu z PulseAudio. Nie, aby mi w czymś wadziło, jednak parę lat temu niejednoktotnie musiałem forsować w aplikacjach ALSĘ, aby wszysko działało si.

  • gość

   Istnieje kilka przypadków, że PA działa a ALSA się wykłada (dźwięk po prostu się zacina), ale są to przypadki rzadkie. Ogólnie musi zajść okoliczność posiadania specyficznej karty na specyficznym sprzęcie ze specyficznym systemem. U mnie system to Wheezy, sprzęt to niektóre Dell’e a karta to cudo pod ISA sprzedawane swojego czasu jako “Palms audio”.

  • y4s

   Sam linuks jest ze mna od ponad dekady, rozne konfiguracje sprzetowe, rozne karty muzyczne, rozne ustawienia, zacinanie czy te piki nie wszedzie wystepowaly, ale roznica w jakosci zawsze dawala o sobie znac.

   Uzywajac oss, oss4, JACK, ALSA lub samego windowsa ten dzwiek jest zawsze taki sam, a w przypadku PA coz, nie jestem jakims audiofilem co sie wszystkiego potrafi czepic, ale sluch mam na tyle wrazliwy by to wylapac i by mnie to troche draznilo, nawet uzywajac Mumble ktore jakoscia rozmow bije wszystko co dostepne dawalo sie to drastycznie odczuc, PA musi wprowadzac jakies dziwne czy to podbarwienia lub znieksztalcenia.

   To co najwazniejsze w audio PulseAudio same w sobie nie spelnia i stawia wygode, duperele czy lepsza integracje wyzej niz to powinno miec miejsce.

   ALSA poprostu dziala i w kazdym przypadku nic z nia nie musze kombinowac, a PA zmusza mnie do wiecznych poszukiwan i kombinacji ilekroc probuje sprawdzic co tam w tym czyms slychac.

 • Roomcays

  Dzięki za to info.

  • Artur

   Ja zmuszony jestem korzystac z ALSA wiec nie dla mnie jest aktualizacja do nowszej wersji.
   Po pulseaudio nie dziala mi mikrofon w lapku.

  • Roomcays

   A próbowałeś wyłączyć tryb “glitch-free”? Tak jak np. tutaj podpowiadają: http://forums.gentoo.org/viewtopic-p-7519876.html#7519876 ?

 • Szymon Bieniek

  Po aktualizacji na Lenovo G700 stwierdziłem znaczący spadek jakości obrazu… więc wróciłem do starej wersji…

 • Pingback: SparkyLinux 3.4 MATE, Xfce i Base - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()

 • Pingback: Manjaro 0.8.10 update 2 - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()

 • Pingback: Netrunner 14 Frontier z 5 letnim wsparciem technicznym - OSWorld.pl()