Slackware Linux 13.37

Slackware Linux 13.37

przez -
30 1925
Slackware

Wydano system Slackware Linux 13.37. Jest to jedna z najstarszych i nadal aktywnie rozwijanych dystrybucji Linuksa, której pierwsza wersja została wydana 13 lipca 1993 roku. System do dziś jest budowany z zasadą KISS (keep it simple stupid). Najnowsze wydanie działa pod kontrolą jądra 2.6.37.6, dostępne jest również jądro Linux 2.6.38.4. W systemie znajdziemy długo oczekiwaną przeglądarkę Mozilla Firefox 4.0, zaktualizowano także serwer Xów oraz sterowniki do kart graficznych. Dodano do systemu wolnościowy sterowniki Nouveau dla kart graficznych nVidia, usprawniony został instalator systemu, który pozwala teraz zainstalować dystrybucję na systemie plików btrfs.

30 Komentarze

 1. Zgadzam sie z przedmówcą, przesiadłem się na Slacka z windy i …skasowałem windę. Uczyłem się na nim (choć początki były trudne) i uważam że jest to jeden z najbardziej udanych systemów Unix-owych, stabilny i (w miarę) prosty w obsłudze. Kto chce się uczyć Linuxa niech wypłynie na głębsze wody ze Slackware!

 2. Wydaje mi się, ze star od razu na Slackware może być zabójczy tla tych mniej inteligentnych ludzi. Ubuntu a potem jak zmądrzeją to Slack.

 3. Slackware nie jest systemem Uniksowym, takim jest, np. Solaris.

  A Ubuntu wcale nie jest dobre na start, znam ludzi, którzy się po nim solidnie zrazili do Linuksa.

 4. @Kenji

  Szczerze mówiąc mnie także wnerwia wciskanie na siłę Ubuntu początkującym, mimo tego że sam z niego kożystam. Do Slackware mam duży szacunek ze względu na to że jest to jedna z pierwszych i chyba najstarsza dystrybucja jaką znam. Pozdrawiam wszystkich użytkowników zarówno Slackware jak i innych Linuxów :).

 5. Tak zachwalacie ten system :/ Ściągnęłam ten system. Uruchomiłam i odpaliła się jakaś konsola… jak to zainstalować?

  Kasiu na początek np książka: http://darvark.xt.pl/

  a potem fora internetowe. Do nauki systemu Linux fora internetowe to podstawa no i oczywiście wujek google ;)

 6. @hervenman, sorry ale do zainstalowania XP czy Ubuntu czy innej dystrybucji nie potrzebowałam książki :| Jak dla mnie to slackware to kiepski system bo nie da się go prosto zainstalować. Nie jest dla użytkownika.

  Możecie psioczyć na Ubuntu, ale to potrafi uruchomić mój młodszy brat.

 7. Kasia ma rację. Jeżeli Ubuntu potrafi zainstalować Kasia, czy jej młodszy brat, tzn. że jest przyjazny dla użytkownika. To samo tyczy się systemów Windows, chociaż tutaj bardzo niewielki procent użytkowników potrafi w ogóle obchodzić się z tym systemem :P

 8. Dd jakiej dystrybucji wywodzi się Slackware, może mi ktoś podać jej nazwę , bo zapomniałem? Dla tych co nie wiedzą. Tak Slack też opiera się na podstawie innej dystrybucji.

 9. Myślałem Kasiu, że chcesz się czegoś nauczyć… Ja wcześniej pracowałem na Windows-ach, nauka Slackware zajęła mi kilka dobrych miesięcy ale dzięki temu żaden Linux nie jest mi dziś straszny… Nie będę rozpisywać się na temat stabilności, bezpieczeństwa, poziomu funkcjonalności systemów Linux – jeśli chcesz się czegoś nauczyć to próbuj jeśli nie to…

 10. Slackware to prawdziwy Linux… Sam zaczynałem swoją przygodę z nim od kupienia książki, bezpośrednio o tej dystrybucji. Nie było wcale tak łatwo, choć to pewnie wynikało z mojego podejścia. Siedziałem na Ubuntu, później Mint, Fedora, Mint LMDE, Debian Testing, Debian Stable i Slackware. Z różnymi dystrybucjami Linuksa mam do czynienia kilka ładnych lat, ale dopiero niedawno zdecydowałem się całkowicie przejść na Slackware. Polecam wszystkim! Responsywność systemu jest świetna! Lepsza niż na Debianie z tym samym oprogramowaniem itd.

Odpowiedz