SliTaz 4.0

SliTaz 4.0

  przez -
  5 1165
  System operacyjny, systemy operacyjne
  Christophe Lincoln ogłosił wydanie SliTaz 4.0, minimalistycznej dystrybucji Linuksa, która mieści się w 30 MB. System został skompilowany pod architekturę i486, działa z wykorzystaniem menedżera okien OpenBox i środowiska graficznego LXDE, a do uruchomienia potrzebne jest tylko 48MB pamięci RAM. Obraz systemu potrafi automatycznie wykryć pamięć i uruchomić system w trybie tekstowym, w minimalistycznym interfejsie graficznym lub w pełnym pulpicie.

  SliTaz 4.0 - boot manager SliTaz 4.0 - pulpit

  Proste i czytelne środowisko w nowej wersji od razu zaprowadzi użytkownika do uruchomienia TazPanelu, który jest nowym centrum administracyjnym systemu. Jest to przeglądarka internetowa podłączana wewnętrznie do serwera na porcie 82. Narzędzia informacyjne i konfiguracyjne zostały napisane z wykorzystaniem XHTML i CSS.

  SliTaz 4.0 - TazPanel

  Z poziomu TazPanelu możemy konfigurować sieć, dodawać i usuwać użytkowników lub instalować dyski twarde, napędy optyczne lub pamięci przenośne. Nawigacja odbywa się po przez pasek narzędziowy przy górnej krawędzi okna.

  SliTaz 4.0 - TazPanel - ustawienia SliTaz 4.0 - TazPanel - procesy

  SliTaz 4.0 - TazPanel - sieć SliTaz 4.0 - TazPanel - terminal

  SliTaz 4.0 - Tazhw box

  Ten sam kod jest również wykorzystywany do zapewnienia podstawowej przeglądarki internetowej, używanej do dokumentacji, informacji i wielu innych rzeczy.

  SliTaz 4.0 - TazPanel - przeglądarka internetowa

  Dużą zaletą panelu konfiguracyjnego TazPanel jest zarządca pakietów. Z wygodnego interfejsu webowego możemy wyszukiwać, instalować lub usuwać oprogramowanie z systemu. Zobaczymy także listę aktualnie zainstalowanych pakietów, a przy pomocy narzędzia Cookutils będziemy mogli zbudować własne.

  SliTaz 4.0 - TazPanel - pakiety

  Na koniec warto wspomnie również wspomnieć o oknie instalacji dodatkowych sterowników – Tazhw box. Prócz pokazania, jakie moduły i sterowniki są aktualnie zainstalowane, autorzy dodali kilka przycisków do najczęściej wykorzystywanych sterowników i oprogramowania.

  SliTaz 4.0 - Tazhw box

  Podobne artykuły

  System operacyjny, systemy operacyjne

  przez -
  0 406
  System operacyjny, systemy operacyjne

  przez -
  0 195
  • TomJ

   Bardzo ładnie wygląda ten system. Może go sobie zainstaluje skoro jest taki lekki i mały. Ten OpenBox działa fajnie czy kiepsko jak Gnome 3 albo Unity?

   • Kenji

    Jeśli chodzi o stabilność to w OpenBoksie od niepamiętnych czasów nie ma problemu, natomiast nie jest to full-wypas środowisko typu GNOME, a manager okien (nie wiem czy w SliTaz jest jakoś skonfigurowany fajnie, czy nie).

  • Druedain

   Ktoś z was próbował to instalować na wirtualnej maszynie? Niedawno miałem takie zamiar, ale ani wersja beta, ani rc nie szły, więc nie wiem czy warto się stabilnym wydaniem interesować…

   • Alias

    MI się udało i to bez problemu na Virtualboksie i przymierzam się do zmiany z Debiana właśnie na ten system. Pozastym wydaje mi się, że screeny do tego arrtykułu są z wirtualki.

  • Pingback: Ophcrack LiveCD 3.4.0 | OSWorld.pl()