Snap – nadchodzi nowy uniwersalny format paczek dla Linuksa

Snap – nadchodzi nowy uniwersalny format paczek dla Linuksa

  przez -
  8 1867
  Paczki, RPM
  Canonical poinformowało, że wiele firm i dystrybucji Linuksa przystąpiło do współpracy nad uniwersalnym formatem paczek dla Linuksa o nazwie snap. Do tej pory znane nam były pakiety Snappy, współpracujące jedynie z systemem Ubuntu. Format ten pozwala na łatwe i szybkie przygotowanie paczki z programem, jej dystrybucję na dowolny system, zachowując przy tym bezpieczeństwo. Sam snap posiada wewnątrz już wszystkie wymagane przez aplikację zależności, co tym samym niweluje wszelkie niedogodności, z jakimi borykali się deweloperzy, podczas przygotowywania różnych paczek dla wielu dystrybucji.

  Od teraz projekt jest skierowany do wszystkich dystrybucji Linuksa. Do współpracy dołączyli: Dell, Samsung, the Linux Foundation, The Document Foundation, Krita, Mycroft, Horizon Computing, Arch Linux, Debian, OpenWrt, Ubuntu i wielu innych. Zapewni to szybką adaptację, a być może w przyszłości wprowadzenie do wielu innych dystrybucji, poza Ubuntu.

  Z systemów na których Snap działa można wymienić: Arch Linux, Debian, Fedora, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu GNOME, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Unity i Xubuntu. Trwa jeszcze walidacja na CentOS, ElementaryOS, Gentoo, Linux Mint, OpenSUSE, OpenWrt, RHEL i wielu innych.

  Przygotowano także narzędzie do tworzenia snapów o nazwie Snapcraft. Na stronie wyjaśnione jest dokładnie jak to działa.

  • Artur Irla

   Format nowy, ale pomysł stary (flatpak, appimage itp.)

   • Ollbi

    Pamiętajmy, że Canonical ma siłę przebicia i może przepchnąć w końcu ten format :-)

   • megaziuziek

    Czekamy.
    Na przepchnięcie Mir również.

   • bastard

    Ach ci ubuntowi marzyciele oderwani od rzeczywistości :)

    Tą siłę przebicia widać po “przepchnięciu” Upstarta, Unity, Mira i innych swoich wynalazków ;)

  • R

   Gdzie kucharek sześć…

   • megaziuziek

    Tam Mark ma co jeść

  • Przemek Skweres

   u mnie na Ubuntu Gnome 16.04 nie działa :/

  • Piotr Filipek

   Może i sama koncepcja i wykonanie dobre, ale czekam aż wreszcie wprowadzą jakieś usprawnienia, ulepszenia i dużo nowości do Unity, bo póki co ten system stoi w miejscu, gdzie Gnome i inne środowiska się rozwijają.