Snapshoty dostępne w EXT4!

Snapshoty dostępne w EXT4!

przez -
5 1777

System plików Btrfs posiada wsparcie dla migawek – (ang. snapshot). Obsługuje takie tryby jak copy-on-write, klonowanie, transakcje, sub-wolumeny, optymalizacje SSD, transparentną kompresję LZO/Zlib i wiele innych zaawansowanych opcji. Niestety jest on nadal w fazie rozwojowej i nie został jeszcze przetestowany przez wielu użytkowników. Większość dystrybucji Linuksa korzysta natomiast z systemu plików Ext4, porzucając stary Ext3.

Amir Goldstein z firmy CTERA, zajmującej się produkcją urządzeń NAS, od jakiegoś czasu pracował nad wsparciem migawek w Ext4, ponieważ chcieli mieć tą funkcję w swoich jednostkach NAS, jednakże nie byli zainteresowani wprowadzeniem Btrfs dla snapshotów robionych w locie. Dzięki swojej ciężkiej pracy Amir zdołał wczoraj wysłać zestaw 36 łatek, które dodają to eksperymentalne wsparcie dla systemu plików Ext4. Można je pobrać z GitHub.

Niestety, ale jest już za późno, aby tak dobry wynalazek znalazł się w jądrze Linux 3.0. Można podejrzewać, że owa technologia znajdzie się w następnym wydaniu jądra Linux, aczkolwiek programiści ubolewają nad brakiem 64 bitowego wsparcia, co może powodować problemy przy dodawania do głównego drzewa.

5 Komentarze

  1. Ja sądzę(i mam nadzieję), że nowsze dystrybucje będą proponować BTRFS dla partycji z punktem montowania / , gdyż na pewno jest to lepiej przetestowane, a zapotrzebowanie na rollback części systemu plików(/lib, /bin/ /usr/bin, itd.) jest duże.

Odpowiedz