Solus 1.0 ze środowiskiem Budgie i menedżerem pakietów eopkg

Solus 1.0 ze środowiskiem Budgie i menedżerem pakietów eopkg

  przez -
  6 1470
  System operacyjny, systemy operacyjne
  Ikey Doherty ogłosił wydanie systemu Solus 1.0. Dystrybucja została zbudowana od zera, z całkowicie własnym środowiskiem graficznym nazwanym Budgie. Czerpie ono sporo z GNOME 3, ale podobnie, jak Cinnamon czy Unity, posiada całkowicie własną sposób interakcji z użytkownikiem. Ciekawym rozwiązaniem jest centrum powiadomień i ustawień, zwane Raven. Wszystko dzięki temu jest w jednym miejscu i nie ma jako takiego bałaganu. Z minusów można wymienić dziwne czasami zachowania paneli, czy ikon w zasobniku systemowym. Z aplikacji znajdziemy: Firefox 43.0.2, Nautilus 3.18.4, Rhythmbox 3.2.1, Thunderbird 38.5.0, VLC 2.2.1.

  Na koniec warto wspomnieć o całkowicie nowym systemie paczek – eopkg. Idee zostały zaczerpnięte wprost z Pacmana z Arch Linuksa, aczkolwiek jeżeli chodzi o ilość oprogramowania to jest bidnie.

  Warto zapoznać się z galerią zdjęć.

  • Zaczekam aż będzie w pełni stabilne, wtedy potestuję a uwzględniając ilość potrzebnego mi oprogramowania mogę zostać na stałe.

  • deresko

   Ciekawy OS, też zaczekam, aż bedzie dzialal stabilnie i.. byćmoże sie przesiade…!

  • nazwa

   Czekam na pozew od Jabłka za ten panel boczny ];->.

   • Mateusz

    OS X jest dla mnie absolutnym antyprzykladem srodowiska desktopowego ale musze przyznac, ze jak raz powiadomienia na panelu bocznym to strzal w dziesiatke ;) np w KDE historiapowiadomien wyjezdza z dolu, w xfce czy gnomie widac baloniki ale nie ma chyba przegladu historii.

   • Dlaczego OSX jest takim antyprzykładem?

  • Sudogds

   Kolejna bardzo niszowa dystrybucja Linuksa, o której za pięć lat nikt już nie będzie pamiętał. Liczą się tylko Debian,Ubuntu, Mint, Fedora, CentOS, Arch, Gentoo, Suse, a reszta to już tylko na uniwerkach itp. Szkoda tylko, że ze starych distro Slackware nie jest w stanie sprostać ciągle zmieniającej się rzeczywistości technologiczno-socjologicznej.