Source Sans Pro – czcionka Adobe na wolnej licencji

Source Sans Pro – czcionka Adobe na wolnej licencji

przez -
3 2557
Adobe

Adobe ogłosiło wydanie swojej pierwszej czcionki na wolnej licencji – Source Sans Pro. Jest ona pełnoprawną rodziną czcionek, która posiada 6 różnych rodzajów i została zaprojektowana pod kątem użytkowania w oprogramowaniu. Wczesne jej wersje były dostępne w edytorze kodu Brackets i są dalsze plany użycia w innych aplikacjach.

Source Sans Pro - czcionka Adobe na wolnej licencji

Source Sans Pro została zaprojektowana przez projektanta Paula D. Hunta z Adobe, i została objęta licencją SIL Open Font License 1.1, która zezwala na modyfikację i dystrybuowania tak długo, jak zostanie zachowane autorstwo. Czcionka jest udostępniona ze źródłami, które były użyte do jej stworzenia. Aktualnie jest dostępna, jako Google Web Font, a wkrótce zostanie dodania do Google Docs.

Pual Hunt wzorował się na czcionkach News Gothic i Franklin Gothic, zaprojektowanych przez Morris Fuller Benton, na początku XX wieku. Jej zaletą jest wizualne rozróżnienie pomiędzy, małym a dużym „i”, oraz małym „l” i znakiem „1”. Source Sans Pro posiada wsparcie dla pisma łacińskiego, w tym wschodnia i zachodnia Europa, pisma wietnamskiego i chińskiego pinyin. W dalszych planach jest dodanie cyrylicy i greki, a także stworzenie wersji z jedną szerokością dla terminali i konsol.

3 Komentarze

Odpowiedz