Środowisko Enlightenment w lodówkach

Środowisko Enlightenment w lodówkach

przez -
5 1481
Oprogramowanie

Biblioteki Enlightenment to znany wszystkim menedżer okien dla środowiska X Window System, który może być używany samodzielnie lub wraz ze środowiskami graficznymi. Jego głównym autorem jest programista i grafik Carsten Haitzler (Rasterman). Wydany na licencji BSD, Enlightenment znany jest z dużych możliwości konfiguracji oraz atrakcyjnej grafiki i efektów specjalnych.

Właśnie owa konfigurowalność zainteresowała firmy Samsung, Electrolux/Frigidaire oraz ProFUSION do stworzenia systemu operacyjnego dla lodówek Infinity I-Kitchen. Dotykowy ekran o wymiarach 480 x 800 skrywa pod sobą cały interfejs oparty o Linuksa, na procesorze ARM Freescale i.MX25 400MHz, 128MB pamięci RAM. Za oprogramowanie renderujące służy Evas, ponieważ nie ma sprzętu renderującego, a dodatkowo znajdziemy także aplikację do robienia zdjęć, opartą o Ethumb.

 • HQ

  Na lodówkach Samsunga jest Qt, nie EFL, jest za to więcej aplikacji, WiFi i zamawianie przez jedzenia internet: http://blogs.kde.org/node/4474

  • marcinsud

   Może robią też z EFL?

  • Przecież Qt to tylko framework jest z bibliotekami. A EFL można bez problemu łączyć, aby uzyskać odpowiednie środowisko graficzne do pracy. Na stronie też nie ma nic napisane, że ten interfejs został napisany w Qt, a jedynie informacja że wykorzystali go do budowy aplikacji.

 • HQ

  Łatwo sprawdzić, że pewnością nie ma na rynku innej lodówki LCD firmy niż seria http://www.samsung.com/us/appliances/refrigerator…. Podlinkowane strony *nic* o tym nie mówią ani nie sugerują, a Electrolux i Samsung to dwie różne firmy, zresztą w lodówkach – konkurenci. Informacja w artykule jest więc nieprawdziwa.

  Drugi błąd to środowisko Enlightenment w lodówkach – powinno być biblioteki EFL, bo desktopu EFL (ani żadnego innego) w Electroluksie się nie uświadczy, bo to nie komputer PC.

  • HQ

   M.Ober: ""Przecież Qt to tylko framework jest z bibliotekami. A EFL można bez problemu łączyć, aby uzyskać odpowiednie środowisko graficzne do pracy. ""

   Co oznacza "łączyć"? Qt też się łączy, bo na tym polega programowanie.

   Qt to nie tylko framework: http://qt.nokia.com/products.
   Smart Fridge Samsunga ma aplikacje Qt na linuksie wbudowanym, bez wątpienia zastosowano "łączenie", cokolwiek ma Pan na myśli.

   Electrolux użył bibliotek EFL a nie Enlightenment desktop. Nie ma tam funkcjonalności menedżera okien (to urządzenie wbudowane). Tak samo jak w Samsungu nie ma np. KDE Desktop.

   W newsie http://osworld.pl/2011/01/29/enlightenment-founda… podał Pan informację, że w styczniu wydano EFL – menadżer okien a to nie prawda, to co wydano to są biblioteki.

   M.Ober: ""Na stronie [http://blogs.kde.org/node/4474] też nie ma nic napisane, że ten interfejs został napisany w Qt, a jedynie informacja że wykorzystali go do budowy aplikacji.""

   To samo przy "złej woli" można powiedzieć o newsie z Electroluksem.

   Jak spojrzeć na ekrany lodówki Samsunga to są aplikacje tam aplikacje graficzne (czyli z interfejsem) i tylko one, nie ma myszki i desktopu. Napisano je, jak można przeczytać, w Qt, a całość chodzi pod kontrolą Linuksa.

   Mylenie pojęć, więc to mój ostatni wpis w tym konkretnym temacie… niech mi będzie wolno odesłać do uważnej lektury oryginalnych newsów :)