SRU Marble Toy, czyli Szkolny Remiks Ucznia dla szkół

SRU Marble Toy, czyli Szkolny Remiks Ucznia dla szkół

przez -
27 2835
SRU - Szkolny Remiks Ucznia

Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania udostępniła SRU Marble Toy, nową odsłonę Szkolnego Remiksu Ucznia. Został on oparty na Ubuntu 14.04 LTS, dzięki czemu zapewnione będzie wsparcie do 2019 roku. SRU to przyjazne w obsłudze, intuicyjne, autonomiczne środowisko cyfrowe, będące w pełni funkcjonalnym systemem operacyjnym, zawierającym wszelkie przydatne aplikacje użytkowe i edukacyjne. Wspomaga on proces edukacji i funkcjonowanie pracowni informatycznych w instytucjach oświatowych.

Poprawiono pulpit oraz stworzono całkowicie nowe logo, które przypomina szklanką kulkę, używaną do gry w Dunie. Uruchomiono specjalnie dedykowane repozytoria SRU, z których można aktualizować system automatycznie – bezpośrednio z serwera FWiOO. Ma to zapewnić najnowsze wersje oprogramowania dla edukacji.

Podobne artykuły

27 Komentarze

  • Nie. 95. Szczególnie ten menedżer plików. Jakby robiony dla niewidomych, albo rozmytych CRT. Z tak dużymi ikonami bym musiał myszkę co miesiąc wymieniać z powodu rolki.

  • Nawet nieprzeskalowane na moim FHD wyglądają na ogromnie. A ja poza przeglądarką i IDE niczego nie trzymam na fullscreenie.

  • To jest środowisko Xfce i ono takie jest domyślnie, tzn. możesz sobie przeskalować wielkość, ale również zmienić wygląd. System jest robiony głównie dla dzieciaków w szkołach, więc musi być taki, a nie inny.

  • A był przez kogoś (dzieciaki) testowany i wdrażany?
   Czy tylko ktoś se strzelił kolejną dystrybucję, żeby były cele statutowe i dofinansowanie?

  • Projekt „Strategia Wolnych i Otwartych Implementacji jako innowacyjny model zainteresowania kierunkami informatyczno-technicznymi oraz wspierania uczniów i uczennic w kształtowaniu kompetencji kluczowych” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  • Współfinansowany był:) do lipca. Od 2010 testowany był, przez 7 tyś dzieciaków z całego kraju.

  • Finansów, czyli twardych pieniędzy :) brak jest, „zero”, na rozwój SRU. A szkoda, bo dzięki ułatwieniom i szerokim materiałom dla SRU MT ma on wreszcie dużą szansę na szerokie stosowanie Linuksa w szkołach. Tym bardziej, że był pozytywnie zaopiniowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji etc. Nie wiemy jeszcze skąd ale z kosmosu wydobędziemy pieniądze na rozwój przedsięwzięcia. To nasz cel główny. Tymczasem nie przestajemy rozwijać SRU tu i teraz oraz w przyszłości. Dystrybucja ma o wiele więcej do zaoferowania POLSKIEJ szkole niż inne, które były czy są dla sektora edukacji skierowane.

  • Fakt – ikonki są gigantyczne. Ale na 100% nie wygląda jak 95/98, bo akurat tam wszystko było malutkie (no chyba, że ktoś miał rozdzielczość 640×480 – zresztą i tam interfejs był mniejszy).
   Sam pomysł jest OK. Jednak w naszych szkołach trzeba by jeszcze przeszkolić nauczycieli… Sam pracowałem w szkolę i niestety wielu nauczycieli jak nie zostanie zmuszona, to sama z siebie nic nie zrobi (niestety).

  • Za moich czasów informatyki uczyła pani od biologii po kursie, więc mnie to nie dziwi. Z drugiej strony kto wykwalifikowany pójdzie pracować za takie pieniądze.

  • W naszych szkołach przydałyby się komputery, na których może pójść Linux. Bo to czasem są i weterani do odpalania Turbo Pascala pod czystym DOSem.

  • Teraz widzę, że u mnie w technikum było już nowocześnie (Turbo Pascal odpalany przez DosBOX’a)

  • Pewne liceum w Krakowie, 2007 – pecety 486DX2/66MHz/32MB/1.5GB, DOS i Turbo Pascal. Zmienili to dopiero w 2011. Później były Free Pascal, Dev i Lazarus, później Codeblocks.
   Co najciekawsze, były na tych starych maszynach próby przejścia na FreeDOS’a, bo z DOS’em licencja była niejasna (na TP była, DOS był od początku), i za każdym razem wykładała się sieć. Taka kompatybilność.
   Pomimo tego, że Windows 95 działał na tych maszynach, nie udało się wyjść z GUI na BSD (Linux nie uruchamiał się w ogóle, na BSD jak pamiętam próbowali bardzo lekkiego fvwm’a). Oczywiście nadal nie działała sieć – bo BSD nie rozumiał, że do karty na ISA może być podpięty net przez adapter AUI i zwykłą skrętkę, a nie tylko BNC.

  • Jeżeli instalowali współczesne distro, to nic dziwnego, że nie chodziło na tych maszynach. Równie dobrze mogli instalować tam Windowsa XP albo 7.

   U siebie widziałem odwrotną sytuację, gdzie na nowych stacjach chciano zainstalować jakiegoś Red Hata z czasów Windows 98.

 1. Wygląd bardzo fajny. A to że ma przypominać Windows, to wydaje mi się, że bardziej potrzebne jest nauczycielom a nie uczniom.
  Super inicjatywa.
  Powodzenia i wytrwałości życzę.

 2. Od czystego Xubuntu różni się tylko zmienionymi ikonami (na brzydsze), innym kolorem panelu (przez ikony w tray’u są słabo widoczne) i dodanymi paroma aplikacjami? Nawet się tapety nie chciało im zmieniać? Najwidoczniej ktoś dostał za to kasę :D Btw przecież istnieje Edubuntu: https://www.edubuntu.org

  • „…różni się tylko zmienionymi ikonami (na brzydsze)” – kwestia gustu. Super że masz świetne pomysły jak powinien wyglądać pulpit, żeby ikony nie były za duże, panele miały właściwe kolory oraz aby tapeta była odpowiednio różna od domyślnej. Zakładam, że niejedno distro pożarłeś na śniadanie i działające ISO z wymuskanym desktopem smażysz w 5… no może 10 minut? Jeżeli tak, to Fundacja i pewnie nie tylko, chętnie zatrudni Cię jako grafika do UI (setki ikonek czeka na zrobienie a tapeta musi być niezwykle estetyczna i ekscepcjonalna) oraz developera/maintainera do systemu live, takich właśnie jak Ty wskazujących palcem, co się im nie podoba potrzebuje społeczność Linuksa! Niezwykle istotną kwestią dla potencjalnego pracodawcy będzie fakt, że jak sugerujesz, będziesz to robił całkowicie za darmo, gdyż zdajesz się brzydzić dofinansowaniami! No chyba, że już masz zatrudnienie w jakimś Google, Apple czy Samsungu… to przykrość ogromna, że otwarta społeczność nie mogłaby skorzystać z Twoich tajemniczych i prawdopodobnie celnych wytknięć.
   A tak na serio, to ma być działające live distro, które będzie dobrze pokrywać zapotrzebowanie na oprogramowanie potrzebne do przeprowadzania zajęć z szerokiego IT i celuje w projekt SWOI i jego założenia. Ma pokazać i przekonać nauczycieli, że da się uczyć informatyki nie tylko w sposób interesujący ale też na wolnym i otwartym sofcie oraz, że mit o nieprzyjaznym Linuksie już dawno jest nieaktualny. A przynajmniej jeżeli chodzi o przyjazność użytkownikowi to źle skonfigurowany Linuks jest co najwyżej tak samo mało przyjazny jak źle skonfigurowany Windows… tyle że nikt nie chce za niego opłat licencyjnych. To jedno z założeń projektu. Nie wiem czy wiesz w ilu szkołach dzięki temu projektowi pojawił się Linuks i jak wielu nauczycieli było nieświadomych co w istotcie można zrobić z wolnym oprogramowaniem czy sprzętem na zajęciach z informatyki. To jest praca organiczna na którą nie da się poświęcić czasu poza pracą, która być opłacana a nie ma ona potencjału komercyjnego. Dziwne jest, że nie cieszysz się, że UE chce łożyć pieniądze na popularyzację idei, z którą jak wnioskuję na podstawie Twojej obecności na tym serwisie, się utożsamiasz.

  • Jemu raczej uderza gula, że zarobił na tym ktoś inny niż On. Żeby nie było – dosbrze Go rozumiem i też Wam zazdroszczę, i choć z bezinteresownej zawiści chciałbym, żeby się Wam nie udało, to jednak idea jest na tyle fajna, że oszczędzę Wam swoich klątw. Ale zazdrosny dalej jestem. Pozdro!

 3. […] Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania udostępniła SRU Serwer Marble Toy rev.27, nową odsłonę serwerowej wersji Szkolnego Remiksu Ucznia. Został on oparty na Ubuntu Server 14.04 LTS, dzięki czemu wsparcie będzie zapewnione do 2019 roku. Jest to w pełni funkcjonalne rozwiązanie dla pracowni informatycznych w placówkach oświatowych. Zadaniem SRU Serwer MT jest udostępnianie łącza internetowego i automatyczne zestawienie sieci lokalnej, w której pracują komputery robocze w szczególności na SRU MT. […]

Odpowiedz