Stallman nazywa Ubuntu spywarem

Stallman nazywa Ubuntu spywarem

przez -
24 1375
Richard Stallman

Richard Stallman opublikował na swoim blogu, na stronach FSF.org wpis, w którym jawnie oskarża Ubuntu o bycie spywarem. Cały post owija się wokół sprawy z Unity Dash, które pokazuje w wynikach wyszukiwania oferty Amazonu. Kiedy Canonical wprowadzało tą funkcjonalność podczas wydań testowych, spora liczba użytkowników zaprotestowała w tej kwestii, na co szybko odpowiedział Mark Shuttlework, twierdząc że owa funkcja istniała już od dawna.

Unity Dash z propozycjami ofert Amazonu - wyszukiwanie_1

Stallman jawnie krytykuje i namawia użytkowników, aby z polecanych dystrybucji Linuksa usunąć całkowicie Ubuntu, ze względu na kod nadzorujący, zawarty w Unity.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję ze strony firmy Canonical. W obronie Ubuntu stanął Jono Bacon, który w swoim poście stwierdził krótko, iż Richard Stallman sieje FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) w społeczności użytkowników Linuksa, oraz że jest krótkowzroczny ze swoimi wywodami. W kilku akapitach twardo broni racji, mówiąc że prywatność i wolność to własny wybór danego użytkownika. Na koniec pada sformułowanie:

This just seems a bit childish to me.

24 Komentarze

 1. A ten znowu swoje. Nie ma racji, a nawet jak ma to i tak ubuntu zbiera wokół siebie największą społeczność. Więc nich od nikt nie odejdzie. Wprowdzili kontrowersyjne Unity, potem Amazon. I co? I nic. Dalej są na topie. Rynek zweryfikuje ich a nie poglądy RMS.

  • Rynek to stado baranów, nie poddawał bym swojego produkty ich weryfikacji. Nie po to przechodziłem z Windy na Linuksa, żeby otrzymać ostatecznie to samo :)

  • Bla, bla, bla… Miliardy much żrą gówno. czy to znaczy że gówno jest najsmaczniejsze?
   A skąd wytrzasnąłeś tą największą społeczność? Tylko nie pisz że z distrowatch. Niewątpliwie społeczność jest najgłośniejsza. Zupełnie jak PiS ;)
   Tutaj na przykład twierdzą co innego http://www.zdnet.com/the-5-most-popular-linux-dis
   A sterowniki? Skoro jest tak dobrze to skąd na forach ubuntowych tyle lamentów że coś nie działa? Albo że się wysypało po aktualizacji :))

 2. FUD!!!!!!

  Wolę te pieruńskie i siarczyste dystrybucje, którymi Stallman się brzydzi i gardzi niż te ułomne twory, które proponuje. Niby fajnie, że jest coś otwarte i wolne ale jak mam pracować na systemie, który nie obsługuje mi sprzętu a gra leci z max 12 fps to wolę wydać 120 zł na zamknięty system i korzystać ze sprzętu jaki mam.

  Ciekawe co by było z Androidem gdyby zakazać ładowania zamkniętych modułów. Jakoś ludzie korzystają i staje się popularny :]

 3. RMS nic nowego nie powiedział – nadal pod płaszczykiem rzekomej wolności szerzy swoje komunistyczne poglądy, które z wolnością nie mają wiele wspólnego.

  A fanatycy minusują :]

 4. Windows 8 i 7 i Vista i XP i 98 i wszystkie inne to spywarre. I Mac OS X też. Taki syn marnotrawny UNIXa. RMS ma rację. Jak zawsze :/

  • Co innego modyfikować wolne oprogramowanie, co innego zmieniać czyjąś wypowiedź, nierzadko modyfikując przy tym jej kontekst lub wyjmować ją z niego. Proponuję otworzyć oczy i przemyśleć zanim się coś napisze. Nie zawsze tak jest kolego, że jedna zasada dobrze pasuje do wielu różnych spraw.

  • To ja Cię zacytuję zgodnie z zasadami GPL.
   "To tak jakby kopać jądra Linusa bez możliwości zamiany" to napisał Szyderca ;)

 5. Teraz przynajmniej wiem jak powinien wyglądać i myśleć człowiek wolny! Wyglądać jak bezdomny i namawiać by żyło się gorzej / trudniej/ mniej ciekawie w imię wolności nawet jeśli chodzi o takie głupoty jak system operacyjny :/
  Canonical chciało wyjść do ludzi, gdzie genialne, wolne, porady Stallamana nie bardzo się nadają więc o co tyle krzyku?
  Idąc tym tropem Facebook czy Google to wcielenie szatana i należy to natychmiast spalić, zasolić i pilnować by nikt więcej nie wszedł na rynek z takimi chorymi pomysłami.
  Litości!!

Odpowiedz