Steam dla Linuksa – krótkie podsumowanie po pół roku

Steam dla Linuksa – krótkie podsumowanie po pół roku

przez -
21 1614
Steam

Minęło pół rok, od kiedy Valve wypuściło stabilną wersję Steam dla Linuksa. Jak się przedstawiają aktualne statystyki w kwestii systemów operacyjnych? Na szczycie oczywiście Ubuntu z łączną liczbą 0.85%, potem mamy Linux Mint – 0,13%, a na końcu Linux 64 bity 0.09%. Do tego dochodzi statystyka Inne w liczbie 0.57%, zatem należy przypuszczać, że są to pozostałe systemy Linux.

W kwestii sprzętu ciężko jest cokolwiek powiedzieć, ponieważ nie ma tam wyszczególnienia dla systemów Linux, aczkolwiek można przypuszczać że największą liczbę kart graficznych trzyma firma Intel, potem jest nVidia, a na końcu AMD.

Steam dla Linuksa - pingwiny

Jeżeli chodzi o gry, to skok ilościowy, w porównaniu do tego, co było rok temu podczas ściśle zamkniętej bety, jest naprawdę ogromny. Spora liczba producentów zadeklarowała się i przeniosła swoje produkty lub robi to aktualnie. W oficjalnej liście mamy około 100 gier różnego rodzaju, w Steam Greenlight szykują się kolejne tytuły.

Steam dla Linuksa - użytkownicy

Steam, jako platforma cyfrowej dystrybucji gier, dodając oficjalne wsparcie dla Linuksa, stworzyła niejako pewien ekosystem, który dał producentom pewność, że warto robić gry na wiele systemów. Duże ułatwienie dla programistów powinno dać wypuszczenie Valve Source SDK 2013 dla Linuksa. Patrząc chociażby na statystki sprzedaży gier na Humble Indie Bundle, najwięcej pieniędzy na nie wydają właśnie użytkownicy Linuksa.

Steam dla Linuksa - Team Fortress kocha Linuksa

Tutaj można sobie zadać pytanie, jak się przedstawia przyszłość? Trend ilości nowych gier będzie na tym samym lub troszkę wyższym poziomie. Liczba ludzi posiadających Steam dla Linuksa zapewne będzie rosła, ale nie w jakimś dużym tempie. Według nas utrzyma się na poziomie 1.1 – 1.5%, co daje około 46 000 – 62 000 aktywnych graczy oraz około 730 000 użytkowników posiadających Steama.

Podobne artykuły

Mozilla Firefox 23

przez -
0 72
PHP

przez -
0 129