Steam dla Linuksa obchodzi pierwsze urodziny

Steam dla Linuksa obchodzi pierwsze urodziny

przez -
10 704
Steam

Rok temu, 6 listopada 2012 roku Valve wypuściło pierwszą betę Steam dla Linuksa. Oczywiście wcześniejsze zapowiedzi mówiły, że będzie to skierowane wyłącznie dla wylosowanych osób oraz pewnej grupy uczestników z Ubuntu Developer Summit 2012. Ale jak to bywa w świecie graczy, nawet najlepsze zabezpieczenia nie utrudniły dostępu do produktu.

Kiedy to zapowiedziano klienta Steam dla Linuksa, Richard Stallman wypowiedział się odnośnie planów Valve i przeniesienia platformy Steam na Linuksa:

W jego mniemaniu niewolne gry z zabezpieczeniami DRM są nieetyczne, ponieważ ograniczają wolność użytkowników. Z drugiej jednak strony, jeżeli już mamy grać w gry, to lepiej to robić na Linuksie, aniżeli na Windowsie. Na sam koniec Stallman przestrzega, że każda dystrybucja oferująca Steam i niewolne gry, nie idzie z duchem filozofii wolnego oprogramowania.

W kilkanaście dni po oficjalnej premierze Steam Beta dla Linuksa, pojawiły się problemy licencyjne. Pierre Schmitz na liście dyskusyjnej deweloperów Archa opisał swoje zaniepokojenie w kwestii licencji z pakietem Steam. Powołał się na punkt 1.B licencji, w którym było napisane, że nie można bez odpowiedniego zezwolenia zrobić nic z pakietem, który udostępnił Valve.

20 grudnia Valve wypuściło Steam Beta dla wszystkich zainteresowanych, co było swojego rodzaju prezentem na święta. Na platformie było wtedy już dość sporo gier dla Linuksa, jak: Serious Sam 3, Team Fortress 2, Killing Floor, iBomber Attack, World of Goo, czy Amnesia. W kilka dni później świat obiegła informacja, że firma pracuje nad uniwersalnym instalatorem dla wszystkich dystrybucji Linuksa.

9 stycznia 2013 roku, pojawiły się pierwsze statystyki wykorzystania Steam Beta na Linuksie. Liczba ta wynosiła wtedy 0.9% ogólnej liczby zarejestrowanych osób na Steam.

Na koniec warto zajrzeć do naszego newsa: Steam dla Linuksa – krótkie podsumowanie po pół roku, w którym przedstawiliśmy nasze spostrzeżenia z kilku miesięcy.

  • Lacky

    Co do wypowiedzi RMS. Umieszczenie gier na Steam nie jest równoznaczne z DRM. Tutaj macie listę gier, które nie posiadają takowego http://steam.wikia.com/wiki/List_of_DRM-free_game… Już wole mało inwazyjny DRM od Steam niż jakieś super-hiper wymysły, które tak zabezpieczają grę, iż nawet posiadając legalną kopie jest trudno zagrać. Jedyną niedogodnością jest brak możliwości odsprzedaży, ale myślę, że za jakiś czas ta kwestia się wyreguluje nie tylko na Steam.

    Po drugie. Jaka obecnie dystrybucja jest obecnie namaszczona przez RMS jako w pełni zgodna z filozofią wolnego oprogramowania?