Steam dla Linuksa obchodzi pierwsze urodziny

Steam dla Linuksa obchodzi pierwsze urodziny

przez -
10 839
Steam

Rok temu, 6 listopada 2012 roku Valve wypuściło pierwszą betę Steam dla Linuksa. Oczywiście wcześniejsze zapowiedzi mówiły, że będzie to skierowane wyłącznie dla wylosowanych osób oraz pewnej grupy uczestników z Ubuntu Developer Summit 2012. Ale jak to bywa w świecie graczy, nawet najlepsze zabezpieczenia nie utrudniły dostępu do produktu.

Kiedy to zapowiedziano klienta Steam dla Linuksa, Richard Stallman wypowiedział się odnośnie planów Valve i przeniesienia platformy Steam na Linuksa:

W jego mniemaniu niewolne gry z zabezpieczeniami DRM są nieetyczne, ponieważ ograniczają wolność użytkowników. Z drugiej jednak strony, jeżeli już mamy grać w gry, to lepiej to robić na Linuksie, aniżeli na Windowsie. Na sam koniec Stallman przestrzega, że każda dystrybucja oferująca Steam i niewolne gry, nie idzie z duchem filozofii wolnego oprogramowania.

W kilkanaście dni po oficjalnej premierze Steam Beta dla Linuksa, pojawiły się problemy licencyjne. Pierre Schmitz na liście dyskusyjnej deweloperów Archa opisał swoje zaniepokojenie w kwestii licencji z pakietem Steam. Powołał się na punkt 1.B licencji, w którym było napisane, że nie można bez odpowiedniego zezwolenia zrobić nic z pakietem, który udostępnił Valve.

20 grudnia Valve wypuściło Steam Beta dla wszystkich zainteresowanych, co było swojego rodzaju prezentem na święta. Na platformie było wtedy już dość sporo gier dla Linuksa, jak: Serious Sam 3, Team Fortress 2, Killing Floor, iBomber Attack, World of Goo, czy Amnesia. W kilka dni później świat obiegła informacja, że firma pracuje nad uniwersalnym instalatorem dla wszystkich dystrybucji Linuksa.

9 stycznia 2013 roku, pojawiły się pierwsze statystyki wykorzystania Steam Beta na Linuksie. Liczba ta wynosiła wtedy 0.9% ogólnej liczby zarejestrowanych osób na Steam.

Na koniec warto zajrzeć do naszego newsa: Steam dla Linuksa – krótkie podsumowanie po pół roku, w którym przedstawiliśmy nasze spostrzeżenia z kilku miesięcy.