SteamOS update 120 – Alchemist Beta

SteamOS update 120 – Alchemist Beta

przez -
9 1108
SteamOS

Valve ogłosiło kolejną wersję własnej linuksowej dystrybucji – SteamOS update 120 – Alchemist Beta. Tym samym projekt uzyskał status beta. W bieżącym wydaniu znajdziemy między innymi nowe sterowniki dla posiadaczy układów graficznych produkcji AMD, Intela i Nvidii, najnowszą aplikację Steam i kolejne poprawki bezpieczeństwa. Nowa wersja powinna zadowolić szczególnie użytkowników kart graficznych ATI grających w niedawno przeniesionego Wiedźmina. Znajdujące się w nowym wydaniu, zaktualizowane sterowniki graficzne zawierają parę specyficznych łatek niwelujących wiele występujących wcześniej błędów.

Lista nowości:

  • sterowniki graficzne nVidia Linux Display Driver 337.19
  • sterowniki graficzne Intel z Mesa 10.1.6+
  • sterowniki graficzne AMD Catalyst 14.10.1006
  • zaaktualizowano i naprawiono błędy w pakietach: steam, iceweasel, vdpau-video, samba, tzdata, libav, nspr, openssl, samba, apt.
  • nowe pakiety: fonts-liberation i unattended-upgrades (eliminujący niepotrzebne pięciosekundowe opóźnienie przy wyłączaniu i restartowaniu komputera)

Dokładna data premiery finalnej wersji wciąż pozostaje nieznana. Nie wiadomo również, kiedy na rynek wkroczą pierwsze maszynki z serii Steam Machines. Warto przypomnieć, że ostatnia decyzja firmy o odroczeniu premiery(z grudnia tego roku na drugi kwartał 2015) nie przypadła do gustu dwóm producentom.

Współpracujące z Valve CyberPower PC zapowiedziało, że nie ma zamiaru dłużej tracić czasu, wobec czego najnowszy Syber autorstwa CyberPower PC napędzany będzie Windows 8.1, a nie jak wcześniej planowano, Linuksem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Alienware, które również ma dość czekania i zapowiada wejście na rynek komputera Alpha jeszcze w tym roku. Obie firmy zapewniają jednak, że przesiadka na SteamOS nie będzie stanowić dużego problemu.