Sterownik AMD Catalyst 11.4 ze wsparciem PowerXpress dla Linuksa

Sterownik AMD Catalyst 11.4 ze wsparciem PowerXpress dla Linuksa

przez -
2 1340
AMD Catalyst

Pojawiła się kolejna wersja sterowników Catalyst 11.4 dla Linuksa. Warto dodać, iż już w czasie premiery Ubuntu 11.04 można było je przetestować w wersji pre-release. Jedną z najważniejszych zmian jest dodanie wsparcia dla X.Org Servera 1.10, dzięki czemu będzie można owe sterowniki zainstalować zarówno pod Ubuntu 11.04, Fedora 16, Arch Linux i innymi dystrybucjami. Dodano wsparcie dla Red Hat Enterprise Linux 5.6 i SuSE Linux Enterprise Desktop 10 Service Pack 4, jak i naprawiono problemy z Wine.

Jednakże najważniejszą sprawą jest pojawianie się technologii PowerXpress, która wcześniej była dostępna jedynie dla użytkowników systemów Windows. Wchodzi ona w skład ATI Hybrid Graphics, a jej zadaniem jest przełączanie się pomiędzy zintegrowaną grafiką Intela, a dedykowaną kartą graficzną AMD w laptopach. Zaprojektowano ją w celu zmniejszenia poboru energii podczas bycia na baterii, a po podłączeniu do prądu, aby zyskać jak najwyższą wydajność.

PowerXpress jest podobne do vga_switcheroo, które również umożliwia przełączanie pomiędzy kartami graficznymi NVIDIA, Intel i AMD na sterownikach open source. Owa technologia pojawiła się jakiś rok temu w szczątkowej formie, jednakże działa we większości przypadków. Implementacja vga_switcheroo wymaga restartu X.Org Servera w czasie przełączania się między GPU.

Jednakże z powodu ograniczeń, jakie posiada X.Org Server, np. brak wsparcia przełączania w locie kart graficznych i sterowników, podczas zmiany grafiki, przy użyciu PowerXpress, wymagany jest restart X.Org oraz zmiana bibliotek OpenGL i GLX. Ograniczenie drugie nie dotyczy natomiast vga_switchero pracującego na sterownikach open source, które używają wspólnego Mesa libGL. Natomiast, jeżeli jest użyty sterownik Catalyst, wymagana jest zamiana z implementacji Mesa na OpenGL.

Proces zmiany musi zostać zainicjowany przez użytkownika. Plik libglx jest automatycznie zmieniany, natomiast biblioteka libGL zmieniania jest po restarcie X Servera. Wszystko odbywa się za pomocą dwóch skryptów, dostarczonych razem ze sterownikiem Catalyst: switchlibGL i switchlibglx. Wszystko odbywa się za pomocą symbolicznych linków.

2 Komentarze

Odpowiedz