Sterowniki Nouveau w Ubuntu Lucid Lynx alpha 1

Sterowniki Nouveau w Ubuntu Lucid Lynx alpha 1

przez -
2 373
Canonical Ubuntu

Od około tygodnia na liście mailingowej Ubuntu toczy się dyskusja na temat sterowników Nouveau. Kilkanaście godzin temu odbyła się burzliwa dyskusja na kanale IRC #ubuntu-x, dotycząca całej operacji zaimplementowania sterowników do najnowszej wersji Ubuntu 10.04. Cały pomysł zrodził się po tym, jak zespole Fedory udało się dokonać tego w swojej dystrybucji.

Najpoważniejszym problemem jest to, iż jądro 2.6.32, które ma być domyślne w alfie 1 nie posiada wsparcia dla Nouveau. Zdecydowano się zatem zrobić back-port DRM do tejże wersji, wykorzystując tylko najbardziej potrzebny kod z całego drzewa drm. Całe przedsięwzięcie zdaje się być naprawdę trudne do zrobienia z racji tego, że pozostał tylko tydzień do zamrożenia głównego kodu Ubuntu Lucid Lynx 10.04 Alpha 1. Jednakże główna decyzja odnośnie włączenia sterowników do jądra, zostanie podjęta jutro na kolejnym spotkaniu.

Logi z dyskusji IRC można znaleźć na liście mailingowej Ubuntu.

  • Już zamrożenie kodu Alphy1? Dopiero co była premiera 9.10… Ten cykl wydawniczy jest zbyt szybki jednak.

  • Wszak premiera odbyła się ponad miesiąc temu, więc nie dziwota. Dodatkowo chcą, jak najszybciej zamrozić ten kod, aby sprawdzić, jak będą działać sterowniki Nouveau z jądrem, o ile je włączą. Ale z ostatniej dyskusji na temat odrzucenia gimpa z głównego repo, to raczej się to stanie :P