Strict Open XML – wsparcie w Office 2013

Strict Open XML – wsparcie w Office 2013

przez -
5 1312

Microsoft ogłosił, że w nadchodzącym pakiecie biurowym MS Office 2013 doda wsparcie dla własnego standardu zapisu dokumentów Strict Open XML. ISO/IEC 29500 znany też, jako OOXML został zatwierdzony, jako międzynarodowy standard w 2008 roku. W międzyczasie narosło sporo kontrowersji wokół nowego formatu zapisu dokumentów, forsowanego silnie przez firmę Microsoft. Zacznijmy od ujawnienia rekordowej liczby uwag do Office Open XML i braku poparcia standaryzacji przez 80% krajów. Następnie kontrowersje wokół manipulacji w polskim procesie standaryzacji OOXML oraz poparcie polski dla Office OpenXML.

Od tamtego czasu była cisza, aż do grudnia 2011, kiedy to administracje IT w Niemczech i Szwajcarii ogłosiły, że współpracują wspólnie z Open Source Business Alliance, w celu ulepszenia sposobu, w jaki pakiety biurowe LibreOffice i OpenOffice.org wyświetlają i przetwarzają dokumenty w formacie OOXML. Dało to pewne światło na standard, który przez ponad 3 lata leżał, jako papierowa wersja, ponieważ sam Microsoft nie dodał jego wsparcia w MS Office 2007, a w MS Office 2010 można było jedynie otwierać i edytować.

Na koniec warto przypomnieć o wsparciu ODF 1.2 w nadchodzącym Microsoft Office 15 i Office 365, a także możliwości otwierania, edytowania i zapisywania dokumentów PDF.

5 Komentarze

  • Oczywiście.
   Microsoft nigdy nie wspierał swojego władnego "standardu", tylko format zbliżony do OOXML.
   Oznacza to, że nie było (i nadal jeszcze nie ma) ani jednej działającej implementacji OOXML, a jest to wymóg uznania formatu za standard ISO…
   Jak widać jednak łapówki i oszustwa, nawet jeśli widać je jak na dłoni, są w stanie "umknąć" uwadze władz i potrafią zdziałać cuda.

 1. Interpunkcja! I wypada choć raz przeczytać tekst przed publikacją, co pozwoliłoby wyłapać oczywiste błędy.

  "Microsoft ogłosił, że w nadchodzącym pakiecie biurowym MS Office 2013 doda wsparcie dla własnego standardu zapisu dokumentów Strict Open XML. ISO/IEC 29500, znany też jako OOXML, został zatwierdzony jako międzynarodowy standard w 2008 roku. W międzyczasie narosło sporo kontrowersji wokół nowego formatu zapisu dokumentów forsowanego silnie przez firmę Microsoft. Zacznijmy od ujawnienia rekordowej liczby uwag do Office Open XML i braku poparcia standaryzacji przez 80% krajów. Następnie kontrowersje wokół manipulacji w polskim procesie standaryzacji OOXML oraz poparcie Polski dla Office OpenXML.

  Od tamtego czasu była cisza, aż do grudnia 2011, kiedy to administracje IT w Niemczech i Szwajcarii ogłosiły, że współpracują wspólnie z Open Source Business Alliance w celu ulepszenia sposobu, w jaki pakiety biurowe LibreOffice i OpenOffice.org wyświetlają i przetwarzają dokumenty w formacie OOXML. Dało to pewną nadzieję na standard, który przez ponad 3 lata leżał jako papierowa wersja, ponieważ sam Microsoft nie dodał jego wsparcia w MS Office 2007, a w MS Office 2010 można go było jedynie otwierać i edytować.

  Na koniec warto przypomnieć o wsparciu ODF 1.2 w nadchodzącym Microsoft Office 15 i Office 365, a także możliwości otwierania, edytowania i zapisywania dokumentów PDF."

Odpowiedz