Subversion 1.7.0

Subversion 1.7.0

przez -
15 1041
SVN

Tych którzy jeszcze nie przeszli na Gita może ucieszyć informacja, że został wydany został system kontroli wersji Subversion 1.7, który rozwijany jest przez Fundację Apacha. Jedną z ważniejszych zmian jest poprawienie wydajności całego systemu, zwłaszcza podczas pracy przez protokół HTTP. Przepisano od nowa podsystem zarządzania metadanymi, pojawiło się nowe narzędzie (svnrdump) do zdalnego wykonywania kopii repozytorium. Działa ono podobnie jak polecenie svnadmin dump, lecz repozytorium nie musi być lokalnym zasobem.

Usprawniono również działanie svn patch oraz svn relocate. Większość z nowości dostępna jest tylko dla serwera i klienta w wersji 1.7.x. Wraz z tym wydaniem zmieniona została licencja oprogramowania. Obecnie oprogramowanie wydawane jest na licencji Apache License Wersja 2.

Ponadto poprawiono kilka błędów.

Pełna lista zmian znajduje się w oficjalnym ogłoszeniu.

15 Komentarze

 1. Zmiany są ciekawe, ale i tak nie pokonają GITa i GitHuba. Tak się zastanawiam co będzie z serwisem SourceForge jak wszyscy uciekają do GitHuba. Nie tak dawno uciekło Geany, a wcześniej wiele innych projektów.

  Co wy o tym myślicie?

  • Jeśli chodzi o samego GITa to na SF też można go bez problemu używać. SourceForce raczej szybko nie upadnie, mają zbyt ugruntowaną pozycję i zbyt wiele dużych projektów, które siedzą tam od lat.

   Ja tam się wyniosłem na GitHuba ;), ale SF ma dwie fajne sprawy: szeroki wachlarz różnych statystyk oraz możliwość postawienia strony z prawdziwego zdarzenia (przy odrobinie zaparcia dało się postawić RoR, nie wiem czy coś się tu zmieniło).

  • W sumie to się nie znam ale najwidoczniej Git coś w sobie ma, skoro tak wszyscy do niego uciekają. Na gitorious są takie duże projekty jak openSUSE czy Qt. Ciekawie mnie jeszcze czy KDE też przeniesie się na git i porzuci SVN?

  • Możliwość commita bez połączenia z serwerem jest nieoceniona. To samo dotyczy łatwość tworzenia gałęzi. Nie wiem jak można ciągle trzymać się svn. Inny równie ciekawym systemem kontroli wydaje mi się bazaar.

  • Commituje się lokalnie, aby wrzucić zmiany na serwer robisz push. Nie wszystkie branche i commity musisz wrzucać na serwer.

  • @TomJ

   A to wszystko bez żadnej czarnej magii po stronie twojego komputera, baz danych, czy innych wymysłów.

   Wszystko związane z repozytorium, czyli poprzednie commity, branche, tagi, i cała reszta, jak również konfiguracja zdalnego repozytorium – wszystko to siedzi w JEDNYM katalogu ".git" położonym razem z drzewem twojego projektu.

   I na tym właśnie drzewie twoich katalogów oraz katalogu .git operują polecenia gita pozwalając wykonywać wszystkie operacje.

   A potem synchronizujesz tylko lokalne repo ze zdalnym lub odwrotnie – albo tylko wybrany branch.

   Możesz też robić lokalnie diffy dowolnych commitów, bisecty dla szukania commita psującego jakąś rzecz (metodą połowienia przedziałów), itd.

   Jednym słowem: svn jest 100 lat w tyle.

  • No i oczywiście intuicyjne i wygodne untracked files. Pliki domyślnie są nieśledzone, czyli nie wejdą do commita nawet jak je utworzysz. Musisz je dodać do śledzenia, np. git add *.cpp

   Dzięki temu możesz sobie kompilować projekt w tym samym miejscu zupełnie nie wpływając na lokalne repozytorium. Kompilacja nie może tylko zmieniać śledzonych plików.

 2. A u nas w firmie nadal jedziemy na SVNie. Nasz admin powiedział, że nie da się zmigrować do GITa z SVNa bo się nam projekt posypie. Jak go przekonać skoro SVN taki zły?

 3. […] Credintial helpers otrzymał dostęp do kluczy szyfrujących na systemach Windows oraz do GNOME Keyring na Linuksie. Pojawiła się pierwsza wersja na system operacyjny HP NonStop, a git svn zaktualizowano do pracy z Subversion 1.7. […]

Odpowiedz