Sukces Open Source we Francuskiej Żandarmerii

Sukces Open Source we Francuskiej Żandarmerii

przez -
1 1275
Francja

Xavier Guimard z Żandarmerii Francuskiej poinformował o wielkich korzyściach finansowych jakie otrzymała policja dzięki wdrożeniu programów Open Source. Oszczędności te sięgały około 50 milionów euro licząc od 2004 roku, kiedy to rozpoczęto migrację na Open Source. Pierwszym krokiem była wymiana pakietu biurowego Microsoft Office na darmowy pakiet OpenOffice.org. Kolejnym krokiem było wdrożenie przeglądarki internetowej Firefox oraz klienta poczty Thunderbird.

Tuż po premierze systemu Windows Vista, podjęto decyzję o migracji systemu na Linuksa Ubuntu. Pilotażowy program objął zmianę systemu na 5000 stacjach roboczych. Po sukcesie programu, do końca tego roku planowane jest kolejne 15000 wdrożeń Ubuntu. Do końca roku 2015 na systemie Linux Ubuntu ma już pracować 90000 stacji roboczych.

Takie posunięcie pozwoli Francuskiej Żandarmerii Narodowej zaoszczędzić wydatki związane z infrastrukturą informatyczną o 70 procent. Porucznik francuskiej żandarmerii Xavier Guimardsaid powiedział, że migracja na system Vista nie przyniosłaby wiele korzyści dla policji. Microsoft poinformował o konieczności przeszkolenia pracowników do obsługi nowego systemu. Jak twierdzi porucznik migracja z Windows XP na Ubuntu odbyła się bez problemu. Jedyne różnice w obsłudze systemów to ikonki oraz gry.

We Francji nie tylko policja korzysta z Linuksa. System Mandriva działa na stacjach roboczych w Ministerstwie Rolnictwa.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. […] Nie możemy zapomnieć również o Monachium, które zakończyło migrację na Linuksa i wolne oprogramowanie. Miasto zastąpiło wszystkie dotychczasowe maszyny z Windows NT 4.0, dystrybucją Linuksa – LiMux, a jako głównego standardu dokumentów używany jest Open Document Format (ODF). Kolejnym krajem jest Francja, gdzie Open Source wdrożono we Francuskim Parlamencie i żandarmerii. […]

Odpowiedz