Nowy superkomputer Prometheus zostanie zbudowany przez firmę Hewlett-Packard, a koszt jego budowy wyniesie 41 milionów złotych, które zostały uzyskane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, współfinansowanego ze środków unijnych. W skład konsorcjum weszły: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, firmy Megatel i Action.

Superkomputer Prometheus - prawdopodobny wygląd

Prometheus będzie posiadał system operacyjny Scientific Linux, który jest dystrybucją powszechnie wykorzystywaną w systemach HPC. Jej wybór był podyktowany przede wszystkim stabilnością oraz kompatybilnością z obecnie wykorzystywanymi pakietami oprogramowania. W ramach projektów PLGrid, CTA (astrofizyka), LHC (fizyka wysokich energii), EPOS (geofizyka) są dostępne i powstają narzędzia na potrzeby wielkich projektów naukowych. Z zasobów Prometheusa będą korzystać bezpłatnie głównie naukowcy, a liczbę zadań do wykonania, jak i stopień ich skomplikowania, zwiększą się ponad czterokrotnie.

HP ProLiant XL730f Gen9 - cały blade

Do budowy zostanie wykorzystane 1728 serwerów HP ProLiant XL730f Gen9, połączonych w platformie HP Apollo 8000, które zostaną połączone superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer będzie posiadał 41 472 procesorów Intel Haswell, 216 TeraBajtów pamięci operacyjnej w technologii DDR4, dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PetaBajtów i szybkości dostępu: 150 GB/s. Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera Prometheus wynosić będzie niemal 1,7 Pflops (Petaflops). Będzie to pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja platformy HP Apollo 8000.

HP ProLiant XL730f Gen9 - wnętrze

Prometheus będzie posiadał innowacyjną technologię chłodzenia wodnego, co pozwoli na uzyskanie wysokiej gęstości instalacji. Dzięki temu ważąca ponad trzydzieści ton część obliczeniowa zmieści się w zaledwie piętnastu szafach, na powierzchni jedynie 13 m2. Serwer HP ProLiant XL730f Gen9 posiada wewnątrz specjalnie zaprojektowany system chłodzenia, składający się z radiatorów i miedzianych rurek. Są one wypełnione cieczą i podłączone do wielkiego radiatora, biegnącego wzdłuż prawego boku serwera.

HP ProLiant XL730f Gen9 - chłodzenie procesora, pamięci i dysku

Taki blade jest wkładany w szynę i po zamknięciu dociskany z siłą 450 KG do centralnego systemu chłodzenia szafy. Owy system posiada specjalne rury z wodą, które odbierają ciepło i doprowadzają świeżą zimną ciecz. Dodatkowo ochładza ona powietrze i pozwala widocznym wentylatorom nawiewać chłodne powietrze do serwerów i chłodzić pozostałe układy elektroniczne.

HP Apollo 8000 Rack i iCDU Rack - wygląd

Co ciekawe, w rurkach tych panuje podciśnienie, tak aby w przypadku uszkodzenia rurki i przecieku, woda nie zalała układów scalonych. W superkomputerach Apollo administrator ma możliwość wymiany kasetowych serwerów, nie wyłączając całego superkomputera z eksploatacji.

Cały system obliczeniowy zostanie zainstalowany w niedawno oddanej do użytku hali komputerowej w nowym budynku Cyfronetu AGH. Oprócz samego komputera i systemu dyskowego zostaną tam także zainstalowane niezbędne elementy infrastruktury technicznej, takie jak system gwarantowanego zasilania elektrycznego z dodatkowym generatorem awaryjnym.

 • Remigiusz

  …zniszczyć Skynet!!!

 • linuxuser

  ext73 już optymalizuje kernela i gruba pod ten serwer :P

  • smieszek

   skąd w was tyle jadu ?

  • Roman

   To zazdrość – “ja nie mam, to innemu też nie dam”.

  • Ollbi

   Fanatyzm ciężko jest wyplenić, no ale u niektórych się to udaje na szczęście :)

  • Linuxuser

   Po prostu nabijać się bo gdzie nie wejdę tam ext73 reklamuje swoje JĄDRA. Postanowiłem go wyprzedzić.

  • hehe jak to żal ściska pośladki niektórym ;)

  • juzek

   lepiej ściskać pośladki, niż wymachiwać jądrami;)

  • ali

   To nie jad, to głos rozsądku. Prometheousowi na pewno przydadzą się ultrasuperszybkieitakiemegazeazniemanatosłów kernele exta. ;)

  • asd

   Optymalizuje (kogo?/co?), a nie (kogo?/czego?).

  • Ollbi

   Ten Superkomputer będzie miał na pewno zoptymalizowane wszystko pod tą maszynę, w tym jądro Linux.

 • juzek

  “Superkomputer z Linuxem” jest jak “samochód z okrągłymi kołami”. Oczywista oczywistość. Co innego, gdyby ten samochód miał koła kwadratowe… wtedy możnaby napisać “Superkomputer z Windows powstanie na HGW”.

  • antyext

   Masz jakiś problem do Windows Server?

  • juzek

   Nie miewam “problemów do”. Jeśli byłbyś łaskaw zdefiniować tego typu relację, to bardzo chętnie odpowiem.

  • To co dla Ciebie jest oczywistą oczywistością nie musi być dla każdego.

 • sheldon

  Nie mam pojęcia skąd autor piszący tego newsa wziął te „fantastyczne” informacje, bo źródła nie podał a chyba sam nie wymyślił, ale Zeus na pewno nie jest najszybszy w Europie. Wyprzedza go z 50 innych maszyn. Nawet nie jest najszybszy w Europie środkowo-wschodniej, bo Rosja, też zaliczająca się do Europy wschodniej, ma kilka szybszych maszyn.

 • Pingback: Podsumowanie roku 2014 w Open Source()