Święty Graal dla KDE 4

Święty Graal dla KDE 4

  przez -
  4 435
  KDE
  Do tej pory użytkownicy interfejsu graficznego KDE 4.x mieli do wyboru styl kickoff, który nie jest zbyt przyjazny dla użytkowników, lub styl klasyczny, który w zasadzie od początku nie zmienił się. Teraz jednak, gdy w końcu została wydana finalna wersja, nowego i modernistycznego stylu menu dla KDE istnieje trzecia opcja – Lancelot.

  Nowe ALI dla KDE to:

  • bardziej przyjazny i intuicyjny dla użytkownika interfejs
  • nie potrzeba klikać aby przechodzić między poziomami menu lub aby uruchomić aplikację
  • aranżacja ikon w sposób automatyczny, tak aby najczęściej używane ikony znajdowały się jak najbliżej kursora
  • dzięki integracji z KRunner, jest możliwe bardziej zaawansowane szukanie
  • możliwość umiejscowienia części Lancelota bezpośrednio na pulpicie za pomocą podnieś i upuść

  Lancelot KDE

  Sam projekt rozpoczął żywot, jako aplet organizujący ikony według kategorii dla SuperKaramby, do personalnego użytku Ivana Čukića – twórcy i główny developer Lancelota. Następnie aplet został przeniesiony do Plasmy z paroma modyfikacjami, ale nadal nie miał być on all-in-one ALI (application launching interface). Jednak gdy pojawił się on na commit-digest, dość szybko został okrzyknięty jako ALI następnej generacji, i jak sam twórca przyznaje, to był punkt zwrotny i właściwy początek dla Lancelota i jego historii.

  Nazwa Lancelot dla nowego stylu została wybrana z kilku powodów. Pierwszym, gdyż brzmi (w języku angielskim) podobnie do “uruchamiać wiele” (launch-a-lot). Drugim powodem jest fakt, iż projekt na którym opiera sie aktualnie znany Lancelot też tak się nazywał. I trzeci powód, nie wątpliwe najważniejszy dla twórcy Ivana Čukića – jest fanem Monty Pythona. Stąd domyślną ikoną jest Święty Graal (nawiązanie do Monty Python i Święty Graal).

  Gdy Čukić przeniósł swój projekt do KDE, musiał dokonać zmian, głównie z powodu swojej dyssatysfakcji z kickoff’a i plotek. Jednak w bardzo krótkim czasie po wydaniu wersji 1.0, duża popularność spowodowała, iż pakiety Lancelota pojawiły się w wielu popularnych dystrybucjach (między innymi: Kubuntu, Fedora, openSUSE, Debian, Slackware/Bluewhite64).

  Dokładną specyfikację, troubleshooting oraz instrukcję jak zainstalować zainteresowani znajdą na stronie projektu.

  • niedzwiedz

   Nie rozumiem czemu niby uważasz, że domyślne menu nie jest przyjazne. Mi się naprawdę bardzo podoba :)

  • Z tą niewygodą kickoffa, to chyba tylko zdanie autora, a nie ogólnie przyjęta ocena.

  • Maciupeq

   Oj nie tylko, Osobiście mam podobne zdanie co autor.

  • Kickoff jest mega niewygodny. Dlatego przesiadłem się na GNOME.