Synology DS1515+ to czterordzeniowy NAS z 5 kieszeniami na dyski twarde. Posiada na wyposażeniu moduł szyfrujący, dzięki czemu idealnie nadaje się na magazyn dla wrażliwych danych, gdyż pliki i foldery są szyfrowane na bieżąco bez zauważalnej utraty wydajności. Dzięki uprzejmości polskiego oddziału Synology, otrzymaliśmy go do testów.

Synology DS1515+

Urządzenie DS1515+ posiada czarną matową obudowę, wykonaną z metalu. Na przodzie znajduje się pięć belek, które umożliwiają łatwe wyjmowanie i wkładanie dysków. Na samej górze możemy zobaczyć diody sygnalizacyjne dla dysków, urządzenia i portów LAN. Po środku znajduje się włącznik i wyłącznik urządzenia. Z tyłu masywnego NASa zamontowano dwa wentylatory, chronione grillami. Z boku znajdują się cztery gigabitowe porty LAN, 3 złącza USB 3.0, 2 złącza eSATA, przycisk resetu oraz wejście zasilania.

Synology DS1515+

Jeżeli chodzi o wnętrze to wyjmowanie i wkładanie dysków odbywa się przez specjalnie zaprojektowane do tego celu szyny. Wyjęcie pojedynczego dysku odbywa się poprzez lekkie naciśnięcie na dole plastikowej belki i wyciągnięcie całości. Każdy dysk zamontowany jest na specjalnej szynie z gumami i przymocowany plastikowymi uchwytami.

Synology DS1515+

Synology DS415+

Sprzęt

Konstrukcja DS1515+ od Synology została oparta na czterordzeniowym układzie Intel Atom C2538 o taktowaniu 2.40GHz. Waga urządzenia wynosi 4.17 kg (bez dysków), a jego wymiary to 157 x 248 x 233 mm (wysokość x szerokość x długość). Jeżeli będziemy mieli zamontowane wszystkie 5 dysków twardych, to łączny pobór mocy podczas pracy nie przekroczy 41 Watów (w spoczynku to zaledwie 23 Waty).

Dodatkowym atutem są cztery niezależne gigabitowe porty LAN, które zapewniają dostępność sieci w przypadku awarii jednego połączenia LAN. Wbudowana funkcja Link Aggregation potrafi zwiększyć szybkość połączenia poza ograniczenia pojedynczego kabla lub portu.

Synology DS1515+ to skalowalny serwer, który można wyposażyć w maksymalnie 6 GB pamięci operacyjnej DDR3 oraz 90 TB pojemności pamięci masowej, za sprawą dwóch jednostek rozszerzających Synology DX513. Pozwoli to na stworzenie łącznie konfiguracji, składającej się z 15 dysków. Prócz tego nasz NAS posiada certyfikaty VMware, Citrix i Hyper-V, więc jest pewną platformą dla systemów storage dla systemów wirtualnych.

Procesor
Model CPU Intel Atom C2538
Częstotliwość procesora Czterordzeniowy 2.4 GHz
Zmiennoprzecinkowa TAK
Mechanizm szyfrowania sprzętowego (AES-NI) TAK
Pamięć
Pamięć systemowa 2 GB DDR3
Fabrycznie zainstalowany moduł pamięci 2 GB X 1
Całkowita liczba gniazd pamięci 2
Maks. rozmiar pamięci 6 GB (2 GB + 4 GB)
Przechowywanie
Kieszeń/kieszenie na dyski 5
Maks. liczba kieszeni na dyski z jednostką rozszerzającą 15
Zgodny typ dysków
 • Dysk twardy 3,5″ SATA(III) / SATA(II)
 • 2.5″ SATA III / SATA II HDD
 • Dysk twardy SSD 2,5″ SATA(III) / SATA(II)
Maksymalna pojemność wewnętrzna 40 TB (8 TB HDD X 5) (Pojemność może się różnić w zależności od typu macierzy RAID) (Zobacz wszystkie obsługiwane dyski twarde)
Dysk z możliwością wymiany podczas pracy (hot-swap) TAK
Porty zewnętrzne
Port USB 3.0 4
Port eSATA 2
System plików
Wewnętrzne dyski twarde EXT4
Zewnętrzne dyski twarde
 • EXT4
 • EXT3
 • FAT
 • NTFS
 • HFS+
Wygląd
Rozmiar (wys. X szer. X gł.) 157 mm X 248 mm X 233 mm
Masa 4.17 kg
Inne
Port LAN RJ-45 1GbE 4 (z obsługą funkcji Link Aggregation / przełączania awaryjnego)
Funkcja Wake on LAN/WAN TAK
Wentylator obudowy 80 mm X 80 mm X 2 pcs
Tryb prędkości wentylatora
 • Tryb chłodzenia
 • Tryb cichy
Łatwy w wymianie wentylator obudowy TAK
Obsługa sieci bezprzewodowej (karta zewnętrzna) TAK
Przywracanie zasilania TAK
Natężenie dźwięku* 22.3 dB(A)
Zaplanowane włączanie/wyłączanie TAK
Zasilacz / Adapter 250W
Napięcie wejściowe zasilania prądem zmiennym 100V do 240V AC
Częstotliwość zasilania 50/60 Hz, Jednofazowy
Zużycie energii* 38.39 W (dostęp)21.63 W (hibernacja dysków twardych)
British thermal unit 130.99 BTU/hr (dostęp)
73.80 BTU/hr (hibernacja dysków twardych)

Oprogramowanie

Synology DS1515+ zawiera pełny pakiet oprogramowania oraz technologie, które mieliśmy okazję opisać w artykułach o: DiskStation Manager, EDS14, DS215j, DS214+ i DS415+.

Testy wydajnościowe

Do naszych testów wykorzystaliśmy 2 dyski Seagate Enterprise NAS o pojemności 4000GB. Testy polegały na wielokrotnym zapisie oraz odczycie plików na NAS za pomocą protokołu Samba. Poszczególne testy przeprowadziliśmy dla najpopularniejszych rozmiarów plików o wielkości Filmu, małych dokumentów oraz obrazów iso, były to następujące rozmiary plików: 1MB, 5MB, 10MB, 100MB, 700MB i 2000MB.

Własne testy po protokole Samba

Testy szybkości zapisu i odczytu przeprowadziliśmy dla macierzy RAID1 oraz SHR. Dodatkowo sprawdziliśmy, jakie są różnice pomiędzy włączonym szyfrowaniem, a zwykłymi plikami.

Poniżej prezentujemy uśrednione wynik zapisu i odczytu dla obu metod konfiguracji przestrzeni składowania:

ATTO Disk Benchmark

ATTO Disk Benchmark to bardzo popularne narzędzie do testowania wydajności urządzeń magazynujących dane. Przeprowadzane testy opierają się na pomiarach operacji odczytu i zapisu z wykorzystaniem różnej wielkości danych. W naszym przypadku wykorzystaliśmy domyślne wartości, jakie proponuje aplikacja.

RAID1 z wyłączonym i włączonym szyfrowaniem

SHR z wyłączonym i włączonym szyfrowaniem

Ten model radzi sobie znacznie lepiej z szyfrowaniem niż jego poprzednicy, przy niektórych wielkościach plików jest to jak najbardziej akceptowalna wartość i nie różniąca się dużo od nie szyfrowanego folderu.

Podsumowanie

Synology DiskStation DS1515+ to znakomite rozwiązanie dla dużych firm. Ogromna przestrzeń dyskowa, którą można rozszerzyć do 90TB pozwala na trzymanie dużej ilości danych, w pełni zaszyfrowanych. Dzięki czterem portom Ethernet obsługującym funkcje przełączania awaryjnego i Link Aggregation, serwer DS1515+ zapewnia nieprzerwaną dostępność sieci, nawet jeśli na jednym porcie wystąpi awaria połączenia LAN. Dzięki bogatemu repozytorium aplikacji możemy uczynić z naszego urządzenia prawdziwy serwer lub stację roboczą.

Plusy

 • Kompaktowe rozmiary, jak na NAS z 5 kieszeniami na dyski
 • 4 niezależne karty sieciowe
 • Obsługa macierzy RAID 0/1/5/6/10/5+ z funkcją rozbudowy w locie
 • 4 porty USB 3.0
 • Możliwość rozbudowy do 15 dysków
 • Łatwa i szybka wymiana dysków
 • Szybkie transfery

Minusy

 • Cena mogłaby być niższa
 • Brak portu USB na przednim panelu

Podobne artykuły

TP link M7200

przez -
1 354

przez -
0 588

przez -
0 710

1 komentarz

Odpowiedz